Ajax kijkt in de spiegel KATERN 'We konden afmeten waartoe een tegenstander in staat was. Was dat, zeg maar, zeventig procent, dan was voor ons tachtig procent genoeg.' (Johan Cruijff) Ik wil mijn bijdrage in dit magazine beperken tot mijn column die op 18 maart in De Telegraaf stond afgedrukt, omdat daarin goed staat beschreven wat ik deze dagen voel. Het is en blijft feest. Omdat honderd jaar Ajax vooral staat voor wat er gedurende een eeuw is gebeurd. Een periode waarin onze club vooral een vooraanstaande rol in het topvoetbal heeft gespeeld. Eerst in Amsterdam en Nederland, daarna in Amsterdam, Nederland én de rest van de wereld. Dat is niet op basis van enkele succesvolle jaren gerealiseerd, maar dankzij een reeks aan topprestaties. Ik wil er vooral mee zeggen, dat honderd jaren Ajax niet worden bepaald door enkele vette of enkele magere jaren. Natuurlijk had ik ook liever gehad dat er nu alleen lovend en juichend over de club werd geschreven en gesproken, maar helaas zit dat er even niet in. Daarom vind ik het vooral verheugend dat gedurende deze mindere periode vanuit de club zelf is besloten om eens goed in de spiegel te kijken. Die instelling geeft mij een heel goed gevoel omdat het een andere krach t van de club aangeeft. Want gedurende die honderd boeiende jaren werden niet alleen fantastische prijzen gewonnen en werd er prachtig gevoetbald, er waren natuurlijk ook de nodige problemen. Problemen die altijd maar weer door de club zelf werden opgelost. Ook dat is een kwaliteit die van Ajax zo'n bijzonder instituut heeft gemaakt. Het geeft aan dat, ondanks alle lof en eer, er weinig nodig is om iedereen weer terug op aarde te krijgen. Daarom is het voor héél Ajax een geweldige uitdaging om er de komende maanden een geweldig feest van te maken en tegelijkertijd ons voetbal van een belangrijke impuls te voorzien. Opdat iedereen weer snel het oude Ajax ziet. Dus technisch mooi voetbal dat altijd op de aanval gericht is. Daar heeft Ajax ooit een trend mee gezet, net zoals we dat met de introductie van de shirtsponsor, de business-seat en de skybox hebben gedaan. Daarom ben ik ook zo blij dat er nu een speciale commissie is ingesteld die onze club goed door gaat lichten. Een zelfonderzoek dat getuigt van kracht. Maar nog belangrijker is dat het hopelijk een mooi begin zal betekenen van een nieuwe eeuw. Michael van Praag AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 29