FOR Het tweede decennium van Ajax' bestaan begon met het contracteren van een 'oefenmeester', de Ierse ex-international John Kirwan. Het was de eerste stap in de richting van het grote doel: de eerste klasse. Sneller dan verwacht werd dat al op 21 mei 1911 bereikt. In 1914 degradeerde Ajax echter (voor de enige maal in de geschiedenis) om aan de hand van Jack Reynolds in 1917 terug te keren op het hoogste niveau. Toen werd meteen het eerste landskampioenschap behaald, het jaar erop gevolg door het tweede. Ajax had zich stormachtig ontwikkeld. Wat gebeurde er verder in Nederland en de wereld in deze periode? Op 13 februari 1917 werd in Parijs de Nederlandse nachtclubzangeres Mata Hari (Margaretha Zelle) gearresteerd wegens spionage voor de Duitsers. Twee dagen later werd zij gefusilleerd. nearest recruiting station Ruim tweeëneenhalve maand nadat de Verenigde Staten op 6 april 1917 Duitsland de oorlog hadden verklaard, stonden de eerste Amerikaanse soldaten op Franse bodem. Uiteindelijk zouden honderdduizenden Amerikanen in de loopgraven worden ingezet. Het affiche waarop Uncle Sam vrijwilligers oproept dienst te nemen zou ook in de Tweede Wereldoorlog gebruikt worden. Op 7 november 1917 werd in Petrograd de Russische Voorlopige Regering van premier Kerenski afgezet door het Militair Revolutionair Comité van Trotski en Lenin. Met deze staatsgreep van de bolsjewieken was de eerste marxistische staat een feit. Precies vijf jaar nadat Gavrilo Princip in Serajewo zijn dodelijke schoten had gelost, werd in Versailles de vrede getekend die officieel een einde maakte aan de eerste wereldoorlog. Alom heerste opluchting, in de hoofdsteden van de overwinnaars leidde de vrede van Versailles tot feestvreugde, parades, optochten en opgetogen commentaren in de pers. 9 juni 1918: Ajax voor de eerste keer kampioen van Nederland. Nadat de Duitse bewegingsoorlog in 1914 was vastgelopen, groeven de legers aan beide zijden zich in. Er ontstond een gigantisch labyrint van loopgraven van allerlei typen waarin de soldaten leefden, vochten en stierven. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 25