Voor Ajax was het hoogtepunt van de jaren tachtig ongetwijfeld het winnen van de Europa Cup voor Bekerwinnaars in 1987. In 1973 was voor het laatst een Europese beker gewonnen, dus de club snakte naar weer eens zo'n prijs. Saillant detail was dat deze gewonnen werd door een team onder leiding van trainer Johan Cruijff, die veertien jaar terug Ajax' derde Europa Cup 1 op rij had meehelpen winnen als speler en daarna naar Barcelona vertrokken was. In de jaren tachtig stond weer eens een exceptioneel talent op uit de Ajax-school, maar ook hij, Marco van Basten - die in de finale van 1987 het enige doelpunt scoorde - vertrok naar het buitenland. Wat gebeurde er verder in de wereld in het negende decennium van Ajax' bestaan? De Amerikaanse Madonna was een van de supersterren van de jaren tachtig. Op 25 augustus 1987 trad zij op in de Kuip. De Nederlandse regisseur Fons Rademakers kreeg op 31 maart 1987 in Hollywood de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film. Hij werd bekroond voor zijn verfilming van 'De Aanslag', een roman van Harry Mulisch. In het in 1982 verschenen boek krijgt de hoofdpersoon indringend en langdurig te maken met de nasleep van een Duitse represaillemaatregel in 1945. In een van spanning zinderende finale om het Europees kampioenschap voetbal te München versloeg het Nederlands elftal op 25 juni 1988 het elftal van de Sovjet-Unie met 2-0. De twee doelpunten werden gemaakl door de AC Milan-spelers Ruud Gullit en Marco van Basten. Na het toernooi kwam ook Frank Rijkaard in dienst van de lp Italiaancp rinh Foto: Frans Flemelriik 'De stormvloedkering is gesloten, de Deltawerken zijn voltooid, Zeeland is veilig,' sprak koningin Beatrix toen zij op 4 oktober 1986 de Oosterscheldedam sloot. Speciaal voor de uitvoering van het technische kunstwerk was de 'Ostrea' ontwikkeld, een hefvaartuig voor de plaatsing van de pijlers, dat tijdens de bouw afmeerde bij hel verankerde aanlegolatform 'Macoma'. Foto: Cor Mooi In 1985 werd voor het eerst in 22 jaar weer een Elfstedentocht verreden. Winnaar van de veertiende editie van het evenement werd Evert van Benthem, die een jaar later eveneens zegevierde. Onder de toerrijders bevond zich in 1986 prins Willem-Alexander, die was ingeschreven als W.A. van Buuren. In de avond en nacht van 9 op 10 november 1989 konden voor het eerst sinds achtentwintig jaar enkele tienduizenden Oost-Duitsers ongehinderd een bezoek brengen aan West-Berlijn. Tot het permanente feest dat volgde op de openstelling van de grens behoorde ook het bijna rituele slopen van stukjes van de Muur door de plotseling verenigde Berlijners. Ajax viert de winst van de Europa Cup 2. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 237

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 237