'Ajax is een lastige patiënt. Je moet ze met een eind hout naar de dokter slaan. Wat overigens weer heel wat beter is dan van die klagende slapjanussen die bij ieder kuchje naar de huisarts rennen' Het kan zijn dat de patiënt is uitgegleden over zijn eigen meerderwaardigheidscomplex. Bij Ajax deinst niemand ervoor terug te roepen wij zijn de besten', wij zijn uniek'. 'Zelf een beeld scheppen dat je niet kunt verliezen, arrogantie uitstralen: uitstekend. Geweldig, moet vooral zo blijven. Dat is de ware psychologie. Vroeger werd gezegd dat Ajax, nog voor de ploeg het veld opkwam, al met 1-0 voorstond. Het heeft altijd goed gewerkt. Zo'n houding hoort ook bij Amsterdam. Prachtig, hoe vroeger spelers uit de provincie zich alleen met de allergrootste moeite konden binnen vechten in zo'n groep snelle Amsterdammers met een grote bek. Ik zou zeggen: méér arrogantie, méér hoogmoed, méér superioriteit.' Is dat nieuwe stadion dan de oorzaak van alle ellende 'Waar gaat het eigenlijk om? Om resultaat. Als het resultaat niet goed is, cj-f gaat alles tegenstaan. De trainer kan Weer y0»vuer niets van, het stadion deugt niet, de mascotte is lachwekkend, de \o(? hamburgers zijn vies en het bier is h\0Z t V&r\c gg fel iauw. Tegelijk wordt ook dan pas goed duidelijk hoe voetbal is geannexeerd door commerciële brulapen. Zolang er wordt gewonnen maakt geen mens zich druk over randdebiele cameraspelletjes of een malloot die het publiek moet vermaken.' Niet de spelers, niet de club, niet de trainer, niet het stadion. Maar wat is er dan wel aan de hand? 'Mijn zoon Tex zegt: Ajax moet spelers uit de eigen jeugd voorrang geven. Mijn zoon is dertien en heeft verstand van voetbal. Ik praat hem na: er moeten meer echte Ajax- spelers op het veld staan. Nu is het een internationaal allegaartje. De meeste namen zeggen me niets. Het publiek heeft ook geen band meer met de spelers. Nog voor je als toeschouwer een favoriet hebt uitgekozen, speelt hij al weer bij een andere club. Jesper Gronkjaer en Dani zijn spelers AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 233