Luuk Riesenbeck Hij stelde zich voor als voodoo-kunstenaar en gelovige. De katholieke Kluivert werd door Santos 'gezegend'. Ook voorspelde hij dat Kluivert de wedstrijd zou beslissen. Karatetrap Daar zag het lange tijd niet naar uit, eenvoudigweg omdat Kluivert op de reservebank zat. AC Milan, zonder de geblesseerde Savicevic, overklaste in de eerste helft het zenuwachtige Ajax. Edwin van der Sar behoedde zijn ploeg voor een achterstand, onder andere op een inzet van de met opvallende witte schoenen spelende Simone. Louis van Gaal baarde langs de lijn opzien met een karatekrap, een imitatie van een vermeende overtreding van Desailly op Litmanen. Na afloop verklaarde Van Gaal zijn ploeg met deze actie te hebben willen wakker schudden. Meer succes had hij in de tweede helft met twee wissels. De invallers Kanu en Kluivert (voor de falende Seedorf en Litmanen) deden de wedstrijd kantelen richting Ajax. Vijf minuten voor tijd punterde Kluivert op 'aangeven' van Rijkaard (die eigenlijk een één-twee wilde opzetten) Ajax naar de Europa-Cupwinst. Hij was en is hiermee de jongste speler die ooit in een Europa- Cupfinale scoorde. Na de treffer van Kluivert kostte het de jeugdige Ajacieden moeite om terug te keren op aarde. Routinier Rijkaard hield zijn teamgenoten bij de les, waarna Ajax via Blind nog bijna 2-0 maakte. De ontlading na het laatste fluitsignaal was groot. Rijkaard rende als een dolleman over het veld en Kluivert en Seedorf lieten hun tranen de vrije loop. Na ruim een half uur feesten verliet Kluivert als laatste het veld, waarbij hij een Ajax-supporter in een rolstoel omhelsde, al schreeuwende 'we hebben 'm!' Karatebond Iedereen gunde het jonge Ajax de Europa- Cupwinst; ook Milan-voorzitter Berlusconi, die de Ajacieden in de kleedkamer kwam feliciteren. De 'man in het groen' was na afloop nergens meer te bekennen, maar de karatetrap van Van Gaal kreeg wel nog een staartje: de Nederlandse Karatebond kwam op het idee om hem de bruine band te overhandigen, ook al was voorzitter André Sukel niet helemaal tevreden over Van Gaals actie: 'Technisch viel er het een en ander op aan te merken. Met wedstrijdkarate had het niks te maken.' Met zijn derde Europa Cup 1 kreeg Frank Rijkaard in de laatste grote wedstrijd van zijn imposante carrière een even passend als zeldzaam slot. In de loftuitingen kwam de leidersrol van Rijkaard voor zijn 'jonkies' steeds terug. Al wist assistent trainer Bobby Haarms in de catacomben van het naar een succesvolle trainer genoemde stadion één ding zeker: 'Frankie wordt geen trainer. Hij doet het erg goed in het ondergoed en straks misschien ook in de lingerie. Laat hem maar lekker in zijn eigen business doorgaan.' Stilstaan bij een eeuw Ajax Toen ABN Amro en Ajax zo'n negen jaar geleden een sponsorovereenkomst tekenden, was Luuk Riesenbeck account manager bij de bank. Niet alleen zakelijk, maar ook persoonlijk is hij zeer nauw bij Ajax betrokken. 'Ik ben in Amsterdam geboren en daar kon je uit een paar clubs kiezen. Omdat ik uit Oost kom, is mijn gevoel voor Ajax er met de paplepel ingegoten. Behalve de finale in Athene heb ik in de loop der jaren niet één wedstrijd gemist. Hoewel ik nu ook beroepsmatig met de club te maken heb, beleef ik de wedstrijden gewoon als supporter. Een mooi moment was de Champions-Leaguefinale in Wenen. Wij waren als hoofdsponsor van Ajax bij dat duel betrokken en bovendien was het een nieuwe succes-periode voor Ajax. Ten tijde van die wedstrijd stond onze toenmalige voorzitter van de Raad van Bestuur in een lift in New York. Hij stelde zich aan de man naast hem voor en noemde daarbij ABN Amro. Die man reageerde toen direct met "Oh, van Ajax", dus op dat moment was onze naamsbekendheid al enorm toegenomen dankzij de club. Hoewel het noodzakelijk is, vind ik het jammer dat de hele voetballerij zo zakelijk is geworden. Ook bij het eeuwfeest merk je dat. Op zich vind ik dat wel een mooie gebeurtenis, maar je merkt dat de supporters een beetje worden vergeten. De revue lijkt me wel leuk, maar ook dat is meer iets voor de mensen binnen de vereniging. Ik ben van mening dat je juist eerst aan de fans moet denken.' Tekst: llona Oerlemans. foto: Louis van de Vuurst 216 AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 216