stadion gesloten, zodat in alle rust gewerkt kon worden aan een ellipsvormige overkapping. Die was zo 'licht' geconstrueerd dat nieuwe dragers in het stadion niet nodig waren (voorwaarde bij de verbouwing was dat de originele constructie intact zou blijven). Het grote, maar intiem 'aanvoelende' stadion is sindsdien een van de mooiste stadions van Europa. Hakbal Logischerwijze vonden er hierna een aantal grote wedstrijden plaats. In 1987 schreef Rabah Madjer met zijn beslissende hakbal geschiedenis in de Europa-Cup-1-finale tussen FC Porto en Bayern München (2-1). Drie jaar later scoorde Frank Rijkaard er in de finale van hetzelfde toernooi tegen Benfica, op aangeven van Marco van Basten, de winnende treffer voor zijn AC Milan. In 1994 keerde Rijkaard er terug. De Amsterdammer, inmiddels weer Ajacied, was er voor de Champions- Leaguewedstrijd tegen Casino Salzburg. Het Ernst Happel Stadion had en heeft geen vaste club als bespeler, maar regelmatig wijken de topclubs als Rapid en Austria Wien uit naar de 'Prateroval'. Casino Salzburg speelde er in het seizoen 1994-1995 al zijn poulewedstrijden in de Foto: Louis van de Vuurst Hoogwaardigheids bekleders bereiden zich op het erebalkon van het stadion voor op de wedstrijd Ajax - AC Milan. Champions League. Het duel tegen Ajax was het derde groepsduel; Ajax had AC Milan en AEK Athene al overtuigend verslagen en was ineens dé favoriet in de poule. Dat vonden de Oostenrijkers blijkbaar niet, of ze hadden weinig fiducie in hun eigen team, maar in ieder geval: het Ernst Happel Stadion was op woensdagavond 19 oktober 1994 met 19.500 toeschouwers matig gevuld. De thuisblijvers misten niet veel: het werd een draak van een wedstrijd, waarin Salzburg massaal verdedigde en Ajax, dat aanvankelijk nog een aantal kansen om zeep hielp (Litmanen kopte voor een leeg doel tegen de paal), het na een tijdje ook wel geloofde: 0-0. De trainer van Salzburg, de norse Otto Baric, bijgenaamd 'Otto Maximal' had voorafgaand aan het duel al zure woorden gewijd aan zijn tegenstander: 'Van Ajax weet je wat het doet, het is een ploeg zonder verrassingen. En omdat je weet wat je te wachten staat, is het niet moeilijk je eigen lijnen tegen deze tegenstander uit te zetten.' Die 'eigen lijn' bestond uit het opstellen van een menselijke muur voor zijn eigen doel. Het was gênant om te zien dat Salzburg geen moment voor zijn eigen kansen wilde gaan. De aanvankelijk nog vrolijke stemming in het stadion veranderde daardoor gaandeweg in een zeer kille en treurige. Gelukkig was Salzburg na de poulewedstrijden uit de Champions League verdwenen, maar niet voordat het Ajax met eenzelfde afbraaksysteem in Amsterdam nog bijna aan de afgrond (het werd ternauwernood 1-1) had gebracht. Groen pak Ruim een halfjaar later keerde de Champions League terug naar het Ernst Happel Stadion. Voor de derde keer binnen negen keer was het het decor voor de finale van het (zo noemen wij het liever) Europa-Cup-1-toernooi. AC Milan had zich, na een aarzelende start, opgewerkt naar de finale waarin het de club trof door AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 213