Skiën in Oostenrijk is sinds kort een taboe, maar hoe zit het met het voetballen? Het grootste stadion van het land heeft in zijn historie te maken gehad met extreem-rechtse elementen, maar daar is het beter dan ooit uit te voorschijn gekomen. Het Ernst Happel Stadion, voorheen Wiener Stadion, is een van de mooiste stadions van Europa. Bij de twee bezoekjes die Ajax er bracht in het seizoen 1994-1995 verschilde de sfeer nogal. stadion in Nürnberg, was de architect van het Wiener Stadion. Hij ging bij het ontwerp uit van het Romeinse amfitheater, met een langwerpige ronde vorm, volledig open en met twee verdiepingen. Het was een groot, maar simpel en efficiënt stadion, met een capaciteit van 60.000 toeschouwers. Op 11 juli 1931 openden twee arbeiderselftallen met een voetbalwedstrijd het stadion, gevolgd door Het Wiener Stadion werd in 1986 voorzien van een schitterende, 'lichte' overkapping, waardoor het een van de mooiste arena's van Europa werd. Opmerkelijk genoeg was op dat moment nog niet besloten dat het stadion ook daadwerkelijk daar zou worden gebouwd. Verhitte discussies tussen de diverse sportbonden in Wenen hielden de bouw op; pas in mei 1929 viel de keus definitief op het Prater-gebied en kon men echt beginnen. De socialistische regering investeerde veel geld in gezondheidszorg, woningbouw, welzijn en onderwijs. Een nieuw nationaal stadion was een belangrijk onderdeel van dit idealistische programma. Het stadion zou voor veel werkgelegenheid zorgen (zo'n half miljoen Weners waren werkloos), het actief sporten bevorderen en de aandacht afleiden van minder prettige ontwikkelingen, zoals het groeiende rechtse gedachtengoed. Otto Ernst Schweizer, ontwerper van het AJAX MAC.AZINE APRIL 2000 209

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 209