trainer je op dat moment volstopt met allerlei instructies, dan denk je: hij vertrouwt het niet helemaal met me, hij is onzeker over je kwaliteiten. Ik heb later wel gehoord dat medespelers dachten: gaat dat wel goed met die jongen. Hij komt net kijken, heeft maar één wedstrijd gespeeld en nu gelijk al een belangrijke finale. Sommigen - ik weet niet meer precies wie - zeiden vlak voor de wedstrijd dingen als: "speel Van Basten direct aan, speel hard in". Er werd ook gezegd dat het belangrijk was dat de eerste ballen goed zouden zijn. En die waren ook goed. Vanaf dat moment liep de hele wedstrijd op rolletjes en heb ik geen grote problemen met die Oost-Duitse spits gehad. Het ontstaan van het doelpunt van Van Basten was typisch iets dat we in de jeugd hadden geleerd: het wisselen van positie van in dit geval de rechtsbuiten met de rechtshalf en het opkomen van de Als routinier keerde Frank Verlaat twaalf jaar na de finale in Athene terug bij Ajax, op zoek naar een nieuw hoogtepunt. Het Ajax-elftal waarmee Frank Verlaat op 13 mei 1987 aantrad in de Europa- Cup-2-finale tegen Lokomotive Leipzig. Staand vanaf links: Marco van Basten, Stanley Menzo, John van 't Schip, Frank Rijkaard, Frank Verlaat en Jan Wouters; gehurkt: Sonny Silooy, Aron Winter, Rob Witschge, Peter Boeve en Arnold Mühren. Foto: George Verberne rechtsback, gevolgd door een voorzet. Ofschoon het natuurlijk fantastisch is om direct aan het begin van je carrière een grote prijs te kunnen pakken, heb ik het feest na afloop toch wat afstandelijker beleefd dan de andere jongens. Ik was zo nieuw in de groep dat ik nog niet die onderlinge vertrouwdheid met elkaar kende die de anderen hadden. Die samen de lange weg naar het succes hadden meegemaakt, er samen naar toe waren gegroeid. Ie ziet hossende mensen, een paar mensen komen naar je toe, feliciteren je, maar het dringt niet echt tot je door. Ie blijft toch een beetje een buitenstaander. Het feestgevoel overweldigt je niet. Dat kwam eigenlijk pas toen we terugwaren in Nederland en we de beker konden laten zien aan een uitzinnige menigte supporters. Bij Auxerre en Stuttgart heb ik later prachtige momenten, mooie sportieve hoogtepunten gekend. Waartoe zeker die twee wedstrijden met Auxerre tegen Ajax behoren, toen we Ajax uit het UEFA- Cuptoernooi knikkerden, mede dankzij een kopbal van mij. Maar wat Ajax betreft was die wedstrijd in Athene voor mij hét moment. Ik hoop echter wel dat dat spoedig ingeruild kan worden voor een nieuw hoogtepunt, een voor mij ook nieuwe prijs.' AJAX MAGAZINE APRIL 2000 205

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 205