7-11-1979: Omonia Nicosia - Ajax 4-0 (3-0) Achtste finale (tweede wedstrijd) Europa Cup voor Landskampioenen Makario Stadio, Nicosia Scoreverloop: 15. Tsikkos 1-0; 19. Demetriou 2-0; 39. Kaiafas 3-0; 56. Kaiafas 4-0. Scheidsrechter: Dugan Maksimovic (Joegoslavië) Toeschouwers: 18.000 Omonia Nicosia: Praxitelous; Frixou, Poyiatzis; Erotokritou, Antonas; Tsikkos, Kontogiorges, Petsas; Demetriou, Kaiafas, Kanaris Ajax: Schrijvers; Kraay, Meutstege, Van Dord (46. Tahamata), Boeve (24. Everse); Pen, Jensen, Schoenaker; Bonsink, Lerby, Ling Bron: Evert Vermeer één keer bij een bekerwedstrijd is komen kijken. En dan komt ineens zo'n brief, nog niet eens rechtstreeks aan mij gericht. Ik vond het verschrikkelijk.' Vitesse wilde ook niet verder met Kraay. 'Men had geprobeerd de eredivisie te bereiken, maar dat was mislukt. De club wilde de selectie inkrimpen en daarin was geen plaats voor een relatief dure speler als ik.' Kraay nam daarop een drastisch besluit: hij stopte meteen met betaald voetbal en ging weer bij Hilversumse Boys spelen. Spijt heeft hij daarvan nooit gehad. 'Ik had grote moeite met het vele reizen dat je als voetballer deed. Wéér de bus in voor een uitwedstrijd, dat stond me gigantisch tegen. Ik heb het liefst alles in de buurt. Ik werk nu zo'n jaar of acht in de mengerij bij Bestfoods. Daar meng ik de soepen van Knorr. Ik vind het heerlijk werk, en het is 500 meter van mijn huis vandaan. Ik hoef niet zo nodig ver weg, of op stap. Mijn vrienden gaan regelmatig de kroeg in, maar ik blijf lekker thuis. Lekker puzzelen, televisie kijken. Het voetbal en Ajax in het bijzonder volg ik nog wel. En dan blijf je altijd vergelijken: hoe zou ik dat gedaan hebben, had ik niet meer talent? Dat zal, denk ik, nooit verdwijnen.' Het lot van de Foto: Yvonne Witte Foto: Yvonne Witte dat ik nog meer kansen zou krijgen. Maar mijn grote pech was dat Beenhakker een seizoen later naar Spanje vertrok. Het boterde niet tussen hem en Harmsen en ook de aanwezigheid van Cruijff knaagde aan zijn gezag. Het was het jaar waarin Cruijff tegen FC Twente van de tribune afdaalde en in de dug-out ging zitten. Hij trainde ook regelmatig mee. Daar werd ik soms gek van. Van de twee uur training stond je anderhalf uur stil, omdat Cruijff maar bleef uitleggen wat je niet goed deed en hoe het wel moest. Doodmoe werd ik ervan, maar achteraf realiseerde je je dat hij gelijk had. Door je bijvoorbeeld één metertje naar rechts op te stellen, kon je veel gemakkelijker de bal veroveren, zo doceerde hij. Alleen begreep en begrijpt Cruijff maar niet dat niemand zo snel denkt als hij. Hij dacht drie stappen vooruit; dat kunnen de meeste voetballers nou eenmaal niet.' Vitesse Het vertrek van Beenhakker luidde het begin van het einde in voor Kraay. 'Zijn opvolger Aad de Mos was veel meer gecharmeerd van jongens als Silooy, Van 't Schip en Vanenburg. Maar Vanenburg duwde ik zo om op de training.' Ajax maakte Kraay duidelijk dat hij nog een seizoen in het tweede moest spelen. 'Daar had ik geen zin meer in. Ik was weliswaar pas achttien jaar, maar ik had aan het grote werk geroken. Ik liet me uitlenen aan Vitesse, dat toen nog in de eerste divisie speelde.' Op driekwart van het seizoen kreeg Vitesse een brief van Ajax, met daarin de mededeling dat Ajax niet meer geïnteresseerd was in een terugkeer van Kraay. 'Dat kwam ontzettend hard aan. Het hele seizoen had Ajax al geen contact met me gehad; ik geloof dat Sjaak Swart

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 200