i a li Uil Ajax 2 op een toernooi in Estadio Santiago Bernabéu in Madrid. Achterste rij vanaf links: Storm, Van der Boog, Pen, Holshuijsen, Kraay; voorste rij: Blanker, Weggelaar, Jansssen, Martinez, Uitdenbogaard, Van Geel. tijdens de jeugdopleiding over wedstrijdvoorbereiding had geleerd, werd onderuitgehaald. Geen strakke koppies, geen concentratie, niets. Ikzelf was wel zenuwachtig, want ondanks de matige tegenstander was het toch mijn debuut in Ajax 1.' Ajax trad aan in een semi-fantasie- opstelling; slechts een klein aantal spelers voetbalde op hun vaste plaats. Lerby begon in de spits, Kraay speelde rechtsback, Guido Pen stond in de basis en Pim van Dord maakte na ruim een jaar blessureleed zijn rentree op het hoogste niveau. Het werd een afgang; Van Dord werd aan alle kanten voorbij gelopen. Binnen twintig minuten leidden de Cyprioten met 2-0. Dat meespelen van Van Dord vind ik typerend voor het Ajax van toen. Men deed maar wat. En als je ziet wie er verder in de selectie zatén: Wim Meutstege, Jan Everse, Martin van Geel, Karei Bonsink, Guido Pen. Het waren niet bepaald de hoogtijdagen van Ajax. Zo'n speler als Pen woog, bij wijze van spreken, 120 kilo; hij kon alleen maar hard schieten.' waarna ik een gele kaart kreeg.' Beenhakker greep na twintig minuten in en haalde Peter Boeve naar de kant voor Jan Everse. Lerby ging weer gewoon op het middenveld spelen. 'Maar er was niemand die op dat moment de baas was in het veld, de boel wakker schudde. We bleven ronddolen. Bij rust stonden we al met 3-0 achter. Beenhakker was woedend. Hij vond het een schande. Dat er verloren werd was nog tot daar aan toe, maar de manier waarop was Ajax-onwaardig. De tegenstanders waren vrijwel allemaal amateurs. Een enkeling was semi-prof.' Met Simon Tahamata als vervanger voor Van Dord veranderde er in de tweede helft aanvankelijk weinig. Na tien minuten maakte Omonia er zelfs 4-0 van. 'Daarna ging de conditie meetellen. Omonia Nicosia zakte wat weg en wij konden ons een beetje herstellen, zonder overigens echt gevaarlijk te worden. We verloren met 4-0. De toeschouwers in het kleine stadion werden bijkans gek.' Het was na afloop doodstil in de Ajax- kleedkamer, weet Kraay zich nog goed te herinneren. 'De sfeer was tegengesteld aan die van voor de wedstrijd. Niemand zei iets, ook Beenhakker niet. In het vliegtuig was het eveneens doodstil. Niemand kaartte meer. Toen we donderdagochtend op Schiphol terugkwamen, reden we meteen door naar de Meer voor een straftraining. Beenhakker deelde ook hoge boetes uit. Ik moest 'slechts' 500 gulden betalen, omdat ik een B-contract had.' Desondanks liet Beenhakker doorschemeren dat hij tevreden over me was, en ook van Harmsen kreeg ik een compliment. Ik had er alle vertrouwen in Opa Contact met zijn teamgenoten had Kraay amper. Men liet me aan mijn lot over. Ik speelde tegen een linksbuiten die mijn opa had kunnen zijn, zo'n oude kop had hij. Maar hij scoorde wel twee keer. Eén doelpunt was mijn schuld: ik wilde een speler uitkappen, maar dat mislukte. Meteen werd er gescoord. Uit ergernis gaf ik even later een tegenstander een beuk, Drie van de Ajacieden die met 4-0 van Omonia verloren. Vanaf links: Kraay, Line en Meutsteee. m AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 199