Van clubblad naar magazine Het geschiedenisboek van Ajaxr deel In het Ajax-museum wordt niet alleen de geschiedenis van Ajax behandeld, maar worden ook andere zaken belicht die een raakvlak hebben met voetbal. Zo is er te zien hoe de mode in de afgelopen honderd jaar veranderde, evenals bijvoorbeeld de manier waarop we feestjes vieren. En ook aan het steeds aangepaste uiterlijk van het Ajax clubnieuws kun je telkens de tijdgeest goed afzien. In de vorige aflevering zagen we dat het Ajax-Nieuws in de crisis van de jaren dertig op nog maar een half formaat uitkwam en bovendien werd gecombineerd met het programmablad. In de oorlog werd Ajax vervolgens door de bezetter gedwongen tot een nog straffer minimum-beleid: het clubnieuws bevatte alleen nog maar bestuursmededelingen en kreeg daarom ook die naam. Na de bevrijding kon men weer naar een 'normaal' blad toe, waarvoor de drukker, in die jaren was dat Grafïca, de kop leverde. Een hele jaargang telde tot die tijd misschien 200 bladzijden. Tegenwoordig is MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot één nummer van het Ajax Magazine al zo'n 240 pagina's dik. Toegegeven, daar staan veel advertenties tussen, maar toch is overduidelijk dat 'het product Ajax' heden ten dage meer om het lijf heeft dan ooit tevoren. In 1947 wilde men het blad weer eens een eigentijdser uiterlijk geven. De ontwerper fan Lutz, de zoon van Peter Lutz die in 1931 ook al een nieuw Ajax-Nieuws had ontworpen, tekende een kop met kwieke voetballers en flitsende 'reporters' naast het inmiddels volledig ingeburgerde Ajax- Eind jaren zestig tekende Dik Bruynesteyn veel voorpagina's van het clubblad. Het Ajax-Nieuws, naar een ontwerp van Jan Lutz. Kick Wilstra bij Ajax, het ontwerp van Henk Sprenger. 192 AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 192