'Het wordt van kwaad tot erger met die jongen.' 'Vroeger was er tenminste nog respect voor andermans spullen, weet je nog?' 'Zoiets hoefde je in onze tijd niet te proberen.' 'Dat haalden wij toch zeker niet eens in ons hoofd!' En meer van dat gekakel. Die mensen waren bejaard geboren als je ze moest geloven. Wat kon hij doen. Hij onderdrukte de opkomende neiging nu te gaan schreeuwen. Wat moest hij doen? De broodkast uitkomen en zichzelf aangeven bij De Wolf? Zou dat schelen in de straf? 'En wie is hier nog meer?' vroeg De Wolf aan Roest. 'Je durft dit toch zeker niet alleen?' 'Er is verder niemand, meneer.' 'Ketelaar, durf ik te wedden.' 'Nee, meneer, niet Ketelaar.' 'Dan gaan we samen even op zoek naar die andere niemand van jou.' De zaklantaarn van De Wolf zocht tergend langzaam de wanden van de keuken af. Hij had er plezier in, dat kon je zien aan de lichtbundel. Macht. De Wolf en Roest kwamen dichterbij. Onafwendbaar. 'Stap, stap, stap, stap.' Voor de broodkast hielden ze stil. Gesnapt. Richard verborg zijn ogen achter zijn handen tegen de felle zaklantaarn. 'Zo Richard Koning, wat doen wij zo laat nog in deze kast?' Hij kwam moeizaam overeind. Het brood dat hij al die tijd in zijn handen had legde hij netjes terug, in stilte pleitend voor goed gedrag. 'Jullie begrijpen geloof ik het verschil tussen mijn en dijn niet helemaal. Dat zal ik jullie de komende dagen eens haarfijn uitleggen!' De Wolf praatte kalm terwijl hij ze voor zich uit de keuken uit leidde. Vanuit zijn ooghoek zag Richard achter de glimmende ketel Boenders zitten. Hij bleef daar verdomme gewoon zitten, de smiecht! Richard keek naar Roest. Roest keek strak voor zich uit. Als aanvoerder, na een grote nederlaag. Zonder omkijken liepen ze de keuken uit. Roest en Richard zaten in de studiezaal. De straf viel mee, twee weken studie. Niet naar buiten, maar studie, niet voetballen, maar studie, niet naar de fietsenstalling, niets. Alleen maar studie. 'Ben jij weieens het veld uitgestuurd?' begon Richard. 'Hoezo?' reageerde Roest korzelig. 'Gewoon, ben je wel eens het veld uitgestuurd tijdens een wedstrijd?' 'Hmmm.' 'Ik nog nooit. Wel eens een waarschuwing gekregen, omdat ik te veel praatte ofzo, maar nog nooit rood gekregen.' 'O.' 'We hadden vroeger een aanvoerder die regelmatig het eind van de wedstrijd niet haalde. Ter Velde, heette hij. Ronnie ter Velde. Een grote gozer, vrolijke kop. Maar AJAX MAGAZINE APRIL 2000 187

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 187