Chivu Z'n handdruk is die van een jongen. De huid van z'n hand voelt boterzacht aan. Z'n gezicht en z'n twinkelende, ietwat ondeugende oogopslag zijn eveneens die van een jongen. Hij is ook nog een jongen. Maar op het veld staat een man. Met de benen van een man, de moed van meer dan een man. Met de gedrevenheid van volwassen verantwoordelijkheidsgevoel. Hij kopt, passt, ziet, anticipeert, verovert als een man met jaren veldervaring. Hij is nog een jongen. Een jongen die te vroeg z'n vader verloor. Een jongen uit een land met een verloren verleden. Uit een land waar jaren de leugen regeerde en dat er lang over doet aan de waarheid te wennen. Uit een land van jaren van verborgen armoede. En nu alweer tien jaar armoede, zichtbaar als open wonden. Hij is een jongen uit een land van ingehouden hartstocht. Uit een volk van temperament als smeulend vuur. Uit een volk, gebouwd uit opgekropte woede en heimelijk verdriet. Hij is een jongen, waarin eigen smart en dat van z'n volk in z'n lijf lijkt opgetast. En z'n uitweg vindt wanneer de kicksen aangaan, het eerste fluitsignaal klinkt. Hij is een jongen waarin woede, verdriet en de drang tot overleven zich uitleven in een absolute wil tot winnen. In een shirt waarvan hij een jaar geleden nog slechts dromen kon. Hagi verhief z'n volk met brille en subtiliteit. Hij doet het met functionele techniek, inzet en kordaatheid. Als een man. Maar hij is nog een jongen. Zie z'n gezicht, z'n ogen. Voel z'n handen. Boekdelen van jeugdige onstuimigheid. Af en toe slaat de jeugd der onstuimigheid in z'n machtige, mannelijke benen. En dan is er de drieste tackle. Onder de ogen van een scheidsrechter die z'n 'schizofrenie' niet onderkent: die van de man die nog een jongen is. En 'dus' is er rood. Een andere scheids zou hem misschien begrepen hebben en vermanend en vaderlijk tegelijk hebben toegesproken. Voorlopig heeft hij niets aan dat 'zou'. Voorlopig heeft hij een naam, is hij vogelvrij verklaard. AAN Vt ZI.1l.MN door Klaas Vos foto Tessa Posthuma de Boer Eens zal de jongen in alles een man zijn. Alleen z'n handen zullen zacht blijven. Eens zal in hem een heel volk glorie vinden. En z'n naam zal gescandeerd worden. Langdurig en hartstochtelijk als zijn spel. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 185