I ItftÏJg OftflNJC VRIJSTAAT 1# Ajax verkeerde halverwege de jaren zestig in een diepe crisis. Weliswaar debuteerde in het seizoen 1964-1965 Johan Cruijff in Ajax 1, maar dat noch de aanstelling van Rinus Michels als opvolger van Vic Buckingham halverwege het seizoen konden voorkomen dat het elftal op de vierde plaats van onderen eindigde. Ajax keerde echter als herboren terug uit het dal en stond in 1969 als eerste Nederlandse club in de finale van de Europa Cup. Wat gebeurde er verder in de wereld in het zevende decennium van Ajax' bestaan? Op 4 april 1968 werd dominee Marin Luther King, de charismatische strijder voor de gelijkberechtiging van zwarte Amerikanen, neergechoten op het balkon van zijn motel in Memphis. In 1967 reageerde Nederland verontwaardigd op een uitzending van het tegendraadse VPRO- jongerenprogramma 'Hoepla', waarin de actrice Phil Bloom naakt op het scherm verscheen. In diverse kranten gaven geschokte kijkers vevrolgens blijk van hun ongenoegen. De marxistische revolutionair Ernesto 'Che' Guevara werd op 8 oktober 1967 door het Boliviaanse leger gevangen genomen en (waarschijnlijk) gedood. De geboren Argentijn was een naaste medewerker van Fidel Castro en legde zich sinds 1965 toe op het organiseren van revolutionaire omwentelingen in Latijns-Amerikaanse landen. Zijn geschriften verwierven een grote invloed en affiches met zijn beeltenis vonden aftrek in enorme aantallen. In de zomer van 1967 verscheen het Beatles album 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'. De plaat was de eerste in de geschiedenis van de popmuziek die niet bestond uit een verzameling afzonderlijke songs - vaak hitsingles en hun achterkanten, aangevuld met nieuw materiaal - maar uit een aantal vanuit eenzelfde concept gecomponeerde muziekstukken. Op 21 juli 1969 zette Neil Armstrong als eerste mens een stap op de maan. Op aarde volgden meer dan 500 miljoen mensen het verslag van zijn eerste indrukken. Het Ajax van 1967. Staand vanaf links: Wim Suurbier, Ton Pronk, Theo van Duivenbode, Frits Soetekouw, Ben Muller en Gert Bals; gehurkt: Sjaak Swart, Johan Cruijff, Klaas Nuninga, Henk Groot en Piet Keizer. Eind jaren zestig kwamen de Kabouterpartijen op in de Nederlandse (gemeente)politiek. De kabouters symboliseerden volgens hun eigen ideologie de dicht bij de natuur levende mens die zich vrij kon overgeven aan zijn fantasie. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 183