100 jaar hartstocht op video VARIA Wanneer een club als Ajax het honderdjarig bestaan viert, mag een nostalgische blik in het verleden niet ontbreken. Op de video 'De Geschiedenis van AFC Ajax, 100 jaar hartstocht' kan jong en oud ruim een uur lang genieten van alle successen van de hoofdstedelijke voetbaltrots. De video begint op 2 juni 1971; een datum die bij de oudere generatie Ajacieden in het geheugen staat gegrift. Direct na de verovering van Ajax' eerste Europa Cup 1 gaan spelers en trainer op de schouders. De periode Michels heeft zijn top bereikt. Na beelden van de huldiging in Amsterdam komen diverse prominenten uit de clubgeschiedenis aan het woord. Marco van Basten vertelt hoe hij is opgegroeid met Ajax en Louis van Gaal bekent dat hij als kleine jongen menigmaal het stadion is binnengedrongen zonder te betalen (in vroeger tijden ook wel 'glippen' genoemd). Verder zijn er nog toenmalig verzorger Salo Muller, die in zijn beleving honderdduizenden mensen in het stadion zag, Jan Mulder, Rinus Michels en natuurlijk Johan Cruijff. Hoewel het voornaamste deel van de video bestaat uit de periodes van de trainers Michels, Cruijff en Van Gaal memoreert archivaris Wim Schoevaart nog even de legendarische Jack Reynolds. De man naar wie ooit een tribune in de Meer werd vernoemd, had één gevleugelde uitspraak: 'ballen door de lucht zijn voor de KLM'. Niet alleen Jack Reynolds maar ook Rinus Michels is een legendarische persoon in de historie van Ajax. Aan de periode onder leiding van 'de Generaal' zijn dan ook vijfenveertig videominuten gewijd. Natuurlijk passeren daarbij ook de mistwedstrijd tegen Liverpool en de drie duels tegen Benfica de revue. De bewegende beelden worden aangevuld met leuke anekdotes en teksten met informatie. Minder uitvoerig is het tijdperk van Johan Cruijff. In tien minuten komen onder andere het debuut van Marco van Basten (toen nog samenspelend met Cruijff) en de winst van de Europa Cup voor Bekerwinnaars aan bod. Het resterende deel is bestemd voor Louis van Gaal. De UEFA-Cupfinale tegen Torino en de Champions- Leaguefinale tegen AC Milan completeren de trainersperiodes. Bobby Haarms loopt als een rode draad door de videotrilogie. Als assistent-trainer heeft hij immers alle succesperiodes meegemaakt. Voor de oudere Ajacieden is de band een feest van herkenning, maar de jeugdige generatie zal zijn eigen helden missen. Waar de wedstrijdverslagen van het 'gouden Ajax' vrij uitgebreid zijn, worden de belangrijkste duels uit de jaren negentig slechts in vogelvlucht afgewerkt. Jari Litmanen, Frank Rijkaard, Patrick Kluivert en de broertjes De Boer komen nauwelijks op de video voor. Het is een kanttekening bij een verder ontroerend en uitgebreid document. De blik in het verre verleden neemt weliswaar een hoop tijd in beslag, maar desondanks biedt de video voor iedere generatie wat wils. De bijgevoegde accessoires (waaronder oude toegangskaartjes en programmaboekjes) maken de in een luxe-doos verpakte band tot een echt 'collectors item'. De Geschiedenis van AFC Ajax, 100 jaar hartstocht - Zappers BV i.s.m. Ajax Merchandising - 2000 - 75 minuten - f79,95 Prominente gasten bij Lucky Ajax Het jaarfeest van Lucky Ajax, de vereniging van oud spelers, werd opgeluisterd door een bont gezelschap prominente gasten, onder wie Salo Muller, Sjaak Swart, Majoor Bosschart, Ed van Thijn en de Blues Brothers. Foto's: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 175