Henk Timman wat energie en tijd gestoken moeten worden in het realiseren van een aantal belangrijke uitgangspunten, zoals een goede accommodatie en het bij elkaar brengen en houden van een goed trainerspotentieel. Het binnenhalen van potentieel goede jeugdvoetballers zal wat minder moeilijk gaan, zeker als je weet welke omstandigheden deze jongens later ooit kunnen ontvluchten. Misschien kan Ajax daar in de toekomst op de Toekomst ook nog zijn vruchten van plukken. De gehele Al-begeleiding heeft wat dat betreft een enorme ervaring opgedaan in die tien dagen Lima, zowel op het persoonlijke vlak als op het niveau van voetbal. Dat men ons die mogelijkheid in een zo kort tijdsbestek heeft geboden, typeert de drang van de verantwoordelijken om het voetbal in Peru naar grotere hoogten op te stuwen. De tijd zal leren wat Ajax wellicht ooit voor het één kan terugdoen en aan het ander kan overhouden. Foto: Hans Bijvank Ajacied Daniel Cruz op het plein voor de kathedraal van Lima. Tijdens de trip werd veel gevoetbald en naar voetbal gekeken, maar er werd ook tijd besteed aan studie en cultuur. zal verblijven en ter afsluiting deelneemt aan het Internationale C-jeugdtoernooi dat ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Ajax op de Toekomst wordt georganiseerd. Het functioneren van deze jongens uit Peru in het internationale programma geeft een eerste indicatie van hoe ze ervoor staan. Eén doel Over de aantallen voetballertjes in Peru valt niet te klagen. Hier zie je overal op straat de jeugd nog voetballen en ze hebben allemaal maar één doel: voetballen voor de jeugd van Alianza Lima. Dat is maar voor weinigen weggelegd, zeker gezien het beleid van Jorge Abanto en de zijnen dat erop gericht is alleen de echte talenten door te laten dringen tot de jeugdopleiding van Alianza Lima, waarvan men hoopt dat die in de toekomst mag rekenen op een technische insteek van de Ajax-jeugdopleiding. In die combinatie zal het niveau zeker stijgen, al zal er nog heel Stilstaan bij een eeuw Ajax Toen Henk Timman (85) in 1964 penningmeester van Ajax werd, was hij al als donateur en lid aan de club verbonden. Na zijn aftreden in 1977 werd Timman benoemd tot erelid. 'In het eerste jaar dat ik penningmeester was, ging het niet zo goed met Ajax, maar daarna brak de gouden tijd aan. Ik heb in die periode veel mooie wedstrijden meegemaakt. Van het seizoen 1968-1969 zijn de Europa-Cupwedstrijden tegen Spartak Trnava mij het meest bijgebleven. Ook de beslissingswedstrijd tegen Benfica in Parijs was natuurlijk een mooie gebeurtenis. Toen Ajax met 2-0 voor stond, zijn Jaap van Praag en ik naar buiten gelopen. Het was zo spannend dat we het niet meer aan konden zien. Aan het duel tegen Besiktas van 5 oktober 1966 heb ik een leuke herinnering. De thuiswedstrijd hadden wij met 2-0 gewonnen en in Turkije zat ik samen met Jaap van Praag op de tribune. We zaten daar naast een aantal hoge militairen en Van Praag hield van de zenuwen een sigaretje in zijn hand. Op een gegeven moment rook ik een schroeilucht en het bleek dat er een gat in het pak van de generaal was gebrand. Voordat hij het zou merken, zijn we toen snel met z'n tweeën naar beneden gelopen. Van die man hebben we nooit meer iets gehoord. Er is in de loop der jaren natuurlijk veel veranderd in de voetballerij. Vroeger waren we één grote familie, maar tegenwoordig draait alles om de commercie. Het is mooi dat Ajax nu een eeuw oud is, maar het verenigingsleven bestaat niet meer.' Tekst: llona Oerlemans, foto: Louis van de Vuurst familie, maar 170 AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 170