'Ter ere van onze komst worden er soms drie schapen en een kameel geslacht' hier nou eenmaal voornamelijk van week tot week.' In het wekelijkse voetballeven is regelmatig sprake van 'toestanden rond de wedstrijd'. Met de zoon van Ghadaffi als speler en groot fan wordt Al Ahly op weg naar iedere wedstrijd vergezeld door een politie- escorte. Ook in de stadions zelf is er veel bewaking. Keerzijde van deze zwartgekleurde medaille is de wijze waarop de ploeg bij uitwedstrijden wordt onthaald. Lindeman: 'Als wij voor een wedstrijd naar een ander dorp moeten, worden er daar, ter ere van onze komst, drie schapen en een kameel geslacht. Dat zijn natuurlijk onvoorstelbare dingen. Hoewel ik daar zelf bij ben, weet ik achteraf ook nauwelijks wat er is gebeurd. Het is net of je naar de tv zit te kijken. Het ritueel zelf dringt nauwelijks tot je door.' De offerplechtigheden zijn, net als het voetbal, belangrijk voor de bevolking. Hoewel de meeste Liberianen in armoede leven, zijn zij wel in staat om de voetbalwedstrijden te bezoeken. De clubs zijn van het volk en daarom zijn de entreeprijzen vrij laag. Als iemand zich desondanks toch geen toegangskaartje kan veroorloven, wordt hij financieel geholpen door een landgenoot die het geld wel kan missen. Op die manier kan iedereen de plaatselijke helden aanschouwen. Vallende sterren Als je in Libië eenmaal als voetballer bekendstaat, is de sterrenstatus snel bereikt. Iedereen die in een eerste elftal speelt of voor de nationale selectie uitkomt, is een grote held. Wanneer zo'n speler dan eens uit de selectie wordt gezet, Hoewel er soms ook gevlogen moet worden, is Al Ahly hier per bus op weg naar een uitwedstrijd. Michael Lindeman met Ben Johnson. leidt dat tot veel onbegrip. Lindeman: 'Er lopen natuurlijk hele goede voetballers rond. Omdat ze daar altijd op straat hebben gespeeld, zijn ze niet alleen technisch heel goed, maar ook fysiek en verdedigend oersterk. Mensen door de benen spelen is een attractie voor het publiek. Wat de tactiek betreft, zijn ze echter een stuk minder onderlegd. Het goed passen, inspelen en vrijlopen beheersen ze gewoon niet. Als wij dan de duimschroeven aandraaien en zo'n jonge speler passeren, hebben ze daar heel veel moeite mee.' Het is ook daarom dat Lindeman er nooit mee bezig is geweest om spelers uit Libië bij Ajax te tippen. Samen met Piet Hamberg probeert hij het Ajax-spelletje er wel een beetje in te krijgen, maar dat is niet eenvoudig. Door de snelle sterrenstatus zou het voor de Liberianen psychisch moeilijk zijn om bij Ajax te spelen. Bovendien zouden zij in de problemen kunnen komen door hun mentaliteit. 'Wij Nederlanders willen altijd graag van tevoren weten wat er gebeurt, maar de mensen in Libië leven helemaal niet met de tijd. Als je om zes uur afspreekt, wil je ook dat iemand om zes uur komt. Daar is het echter heel normaal dat iemand pas om half zeven verschijnt. Het is af en toe best moeilijk om daarmee om te gaan. Je moet enorm creatief zijn en vaak improviseren. Als je bijvoorbeeld een training maakt voor achttien man kan het best zo zijn dat er vier of vijf zijn die plotseling niet op komen dagen. De reden die je daar dan achteraf voor krijgt, komt er meestal op neer dat ze geen vervoer hadden of met een ziek familielid zaten. Wanneer je dan professionele ideeën hebt over opleiding, training en begeleiding is het frustrerend dat je daar niks mee kunt doen. Bij een Nederlandse amateurclub hoefje maar drie keer af te bellen voor de training en je staat gewoon reserve. Als je die regels in Libië zou toepassen, moet je op de wedstrijddag zelf een bal pakken en de aftrap nemen, want dan heb je op een gegeven moment geen spelers meer over.' Thuiskomen De toekomstvisie die Michael Lindeman in het achterhoofd heeft, moet dus nog even in de wachtkamer. Hij hoopt daarom dat er op een gegeven moment een Europese club komt die hen de kans wil geven. 'We willen graag kijken of we onze opvattingen over het trainen en opleiden van jongens in Europa tot uiting kunnen brengen. In de loop der tijd zijn steeds meer clubs en managers van onze werkwijze op de hoogte AJAX M A C A 71 N F APRIL 2000 161

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 161