De Nederlandse competitie speelt geen belangrijke rol op de Liberiaanse televisie, maar toch is het Ajax dat de bevolking kent niet alleen het Ajax uit de periode dat Cruijff nog speelde. Het succeselftal onder leiding van Louis van Gaal is erg bekend en ook uit de huidige selectie kunnen zonder veel moeite enkele namen worden opgenoemd. Vooral Verlaat, Laudrup en Winter passeren daarbij veelvuldig de revue. Zij zijn de helden van het beroemde Ajax. Helden aan wie de plaatselijke jeugd zich graag spiegelt. De grote parkeerplaatsen worden dagelijks bevolkt door jeugdige voetballers die ervan dromen dat ze ontdekt worden. Of dat ooit zal gebeuren, is echter zeer de vraag. Scouting bestaat niet in Libië, dus de kans dat talenten onopgemerkt blijven, is enorm groot. Vooral ook omdat het geen vanzelfsprekendheid is dat je lid wordt van een club. Via kennissen of clubleden kunnen jonge spelers zich aansluiten bij een voetbalclub. Het spelen van wedstrijden is vooral afhankelijk van talent en geluk. Met één of twee jeugdelftallen en veertig spelers is het hoofdzakelijk wachten op je beurt. Voetbal als hoofdzaak Niet alleen op het gebied van voetbal is Libië een andere wereld dan Nederland. In het hotel waar Michael Lindeman verblijft, is het goed toeven. Het uitzicht beperkt zich tot het wat rijkere deel van de stad. Ook de mentaliteit van de inwoners verschilt duidelijk van die van de nuchtere Hollander. Wanneer Al Ahly een stadsgenoot treft, is dat vergelijkbaar met de vaderlandse klassieker Ajax - Feyenoord. De houding van de plaatselijke bevolking geeft de wedstrijd echter nog meer lading. 'Als wij een vriendschappelijk duel met 1-0 winnen, tillen we daar niet zo zwaar aan. De supporters willen echter alles winnen en zetten dan dus de stad op zijn kop. Tot 's nachts drie uur rijden ze met vlaggen en toeterende auto's door het centrum. Honderden mensen komen bij het hotel om een praatje met ons te maken, net of we de wereldcup hebben gewonnen. Als nuchtere Hollander denk ik dan toch vooral aan de volgende wedstrijd die we moeten spelen, maar de Liberianen zijn op zo'n moment verschrikkelijk blij. Waar wij rationeel proberen na te denken, geven zij de emotie voorrang,' aldus Lindeman. De blijdschap om een overwinning kan na een paar nederlagen al snel omslaan in pure woede. Ondanks de goede prestaties tot nog toe zijn Lindeman en Hamberg zich dat volledig bewust. Het denkwerk heeft vooral betrekking op de korte termijn en iedere wedstrijd staat in het teken van het moeten winnen. De prestatie-eis is dan ook een van de drie doelen die het duo zich telkens weer stelt. Daarnaast moeten hun spelers plezier hebben en bovendien steeds iets leren. Dat laatste is niet gemakkelijk. Lindeman: 'Je probeert die jongens wel wat bij te leren, maar omdat alles zo prestatiegericht is, hou je dat op de lange termijn niet vol. Je leeft, werkt en denkt 'Waar wij rationeel zijn, geven zij de emotie voorrang' Naast kleine winkeltjes bestaat het Liberiaanse straatbeeld vooral uit markten. Verschillende etenswaren vormen daar de voornaamste inkomstenbron. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 159

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 159