2-1 verloren. Door dit verlies kwam Ajax niet verder dan een tweede plaats in de poule en was in de kwartfinale het sterke Atlas uit Mexico de tegenstander. In die wedstrijd had de Al weinig in te brengen. Door een 4-1 nederlaag werd Ajax uitgeschakeld. 'Ons veldspel was goed,' zegt John van 't Schip. 'Zij maakten uit dode spelmomenten hun doelpunten. Wat het grootste verschil is, is dat de Zuid- Amerikaanse ploegen veel slimmer spelen. Leper. Daarnaast hadden we de plaatselijke scheidsrechters ook niet mee. We eindigden een keer met negen man. Eén kaart was terecht, de andere volstrekt uit de lucht gegrepen.' Om toch te blijven voetballen organiseerde Van 't Schip nog een vriendschappelijke wedstrijd tegen een combinatie van het eerste en tweede elftal van Alianza. Natuurlijk ging tijdens de trip de meeste aandacht uit naar het voetbal, maar ook werd elke dag een uur gestudeerd en werd er aan cultuur gedaan. Zo werd enkele malen aan sightseeing gedaan in Lima en werd een bezoek gebracht aan een SOS Kinderdorp. Van 't Schip: 'Het was bijzonder om te zien hoe die kinderen leven. Op tien kinderen is er een moeder, die voor ze kookt. Ze krijgen onderwijs en slapen in mooie slaapkamers. Als je weet wat we in Lima allemaal hebben gezien aan armoede, dan hebben deze kinderen het heel erg goed. Wij werden fantastisch ontvangen. Er werd voor ons opgetreden en wij hadden op onze beurt Ajax- cadeautjes meegenomen. Dat was een Revanche Na het toernooi in Peru waren alle ogen weer gericht op de competitie en het bekertoernooi. Voor de competitie wachtte de zware uitwedstrijd tegen Vitesse, een tegenstander van formaat. Op de eigen Toekomst was eerder met 0-2 verloren van de Arnhemmers. Het was tijd voor revanche en daar leek iedereen van doordrongen te zijn. 'Tegen Vitesse hebben we het heel goed gedaan,' vertelt leider Cas Harms. 'Jongens die niet zo vaak aan bod kwamen, speelden het vuur uit hun sloffen.' De week daarop ging het goed mis. Ajax moest voor de beker uit tegen Fortuna Sittard. Een ronde eerder werd Den Haag met 3-1 uitgeschakeld. Nu wachtte opnieuw een ploeg uit de eerste divisie. Een dag voor de wedstrijd was de Al al vertrokken naar het zuiden des lands. De avond voor de wedstrijd ging de selectie in het kader van teambuilding karten. De volgende dag mocht iedereen tot half tien uitslapen. Niets leek een goed resultaat in de weg te staan. Harms: 'John had de jongens nog zo gewaarschuwd, maar blijkbaar hadden ze niet geluisterd.' Na een 1-0 achterstand maakte Serginho Greene nog gelijk waarna de eerste-divisionist tot 3-1 uitliep. Greene, notabene een verdediger, scoorde opnieuw en bracht de eindstand op 3-2. Ajax was uitgebekerd. 'Het leek nergens op,' zegt een woedende Harms. 'Onze voetballers kunnen het niet opbrengen om het af te maken. De verdediging was nergens, zelfs de voorstopper van het Nederlands elftal werd aan alle kanten zoekgespeeld. De mentaliteit is ver te zoeken. De uitschakeling is een schande voor de club. John heeft tegen de jongens gezegd: "Jullie zijn vrienden, maar geen echte vrienden, want die knokken voor elkaar." Daarnaast spelen de jongens met hun eigen toekomst. Iedereen weet na de gesprekken waar hij aan toe is. In Peru werden we ook afgestraft op instelling. De jongens zijn niet bestand tegen een tikkie hier en een schoppie daar. Als je ziet hoe ze daar leven, zitten we hier in het paradijs. Maar daar is voetbal hun leven, hier lijkt het bijzaak. Daarom zijn we nu een matig ploegje.' mooie ervaring, maar we kwamen voor het voetbal en dat ging niet goed.' 9. Tijdens de lunch werden tussen de verschillende gangen Zuid-Amerikaanse dansen uitgevoerd. Hans Bijvank wilde het bewijs leveren dat niet alleen Zuid- Amerikanen kunnen dansen maar ook Nederlanders losse heupen hebben. 11. Daniel Cruz speelde als hij niet hoefde te voetballen, te leren of te trainen het liefst met kinderen. 10. Niet alleen de hoogste Ajax-junioren voetbalden in Peru, ook de leiding liet zich verleiden om 7 tegen 7 te spelen tegen een selectie van oud internationals van Peru. Hans Westerhof biedt voorafgaand aan het duel de voormalig Peruaanse international Urbite een Ajax-shirt aan. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 142