De naderende vriendschappelijke ontmoeting met de Nederlandse selectie van bondscoach Han Berger (het gesprek vindt ruim een maand voor die ontmoeting plaats, RJ) en Slowakije maken ook deel uit van the road to Sydney. Voor Culina en zijn maatjes twee uitgelezen kansen om te zien waar de socceroos nu echt staan. 'Het gegeven dat ik misschien wel tegen drie clubgenoten speel, maakt de wedstrijd extra speciaal. Al zal het ook heel vreemd zijn om het nu tegen Richard Knopper, John Nieuwenburg en Tim de Cler op te moeten nemen. Al met al is het wel een heel goede test. Met Jong-Australië hebben we nog nooit tegen een Europees team gespeeld.' Culina lijkt nu al bijna zeker van een basisplaats tijdens de Spelen. Voor keeper Didulica is het nog even afwachten wat de bondscoach beslist. Volgens de regels mogen de selecties van de deelnemende landen maximaal drie routiniers, spelers ouder dan 23, bevatten. Juist Manchester United-keeper Bosnich is in de race om Didulica's plaats onder de lat over te nemen. Culina: 'Ik hoop dat Joe ook tijdens het toernooi op doel zal staan. Oké, Mark heeft misschien wel meer ervaring. Maar ik gun het Joe toch echt veel meer.' Meer contact Hij is naar eigen zeggen 'happy' in het tweede team. De eerste paar maanden onder trainer Tonny Bruins Slot zijn hem goed bevallen. Het enige minpuntje dat hij aanstipt heeft betrekking op de communicatie tussen spelers en de coach. 'Ik zou graag wat meer contact willen zien tussen de trainer en de voetballers. Behalve over de naderende wedstrijd, wordt er weinig met elkaar gesproken. Ik krijg graag meer duidelijkheid over bepaalde problemen, zodat ik daar weer iets van kan leren. Juist die aanwijzingen blijven achterwege.' De offensieve middenvelder noemt het zelfs frustrating dat hij tijdens de voorbereiding op het huidige seizoen een kwartier speeltijd kreeg in de vriendschappelijke wedstrijd van het eerste tegen Lazio Roma, maar vervolgens taal noch teken vernam van Jan Wouters. Uit het niets speelde hij ook de hele (vriendschappelijke) wedstrijd met de ploeg van Wouters mee tegen Real Zaragoza. Ook na die wedstrijd bleef het echter stil. 'Het enige wat ik weet is dat ik duidelijk ben gehaald met het oog op de toekomst.' Ook de nieuwe wereld buiten het voetbal bevallen hem en zijn meegereisde vriendin Terry goed. Erg goed zelfs. 'Nederland en Australië lijken in veel opzichten veel op elkaar. Of er bij aankomst sprake was van een cultuurschok? Absoluut niet! Hier leven net als in Australië ook allerlei culturen door elkaar heen. Het grootste verschil tussen beide landen bestaat uit de reistijden. Voor een uitwedstrijd in de National Soccer League (de Australische eredivisie, RJ) zit het team soms wel vier uur in het vliegtuig. De meest verre uitwedstrijd met het tweede kost je hier hooguit drie uur... met de bus.' Als het eerste doel, een basisplaats in Ajax I, bereikt is wil Culina zich richten op een verblijf in een andere Europese competitie. Bij voorkeur in de Engelse Premier League bij zijn lievelingsclub Liverpool. 'Op dit moment is mijn doel een basisplaats in het eerste van Ajax. Als ik eenmaal zover ben gekomen en ik me happy voel, ga ik verder kijken. De Engelse competitie spreekt me het meest aan. Ik kijk het liefst naar spelers die iets kunnen laten gebeuren. Bij spelers als Di Canio, Beckham en Bergkamp is het altijd smullen geblazen. Ik weet zeker dat ik mijn doelen ga bereiken. Wat er ook gebeurt. Niemand stopt je als je echt iets wilt bereiken, toch? Ik kom er wel!' 138 AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 138