opsteken en er mijn voordeel mee doen. Ik vind dat je pas een goede speler bent als je ook van andermans ervaringen kunt leren.' Jezelf blijven Ajax-scouts ontdekten Culina afgelopen zomer tijdens het in Nigeria gespeeld WK- voetbal voor vertegenwoordigende elftallen tot 21 jaar. Na een week op proef te zijn geweest werd hem een vijfjarig contract voorgelegd. Een aanbod waar hij nog geen seconde over hoefde na te denken. 'Iedere voetballiefhebber in Australië kent de naam Ajax. Tekenen voor Ajax was een absolute droom!' De blik dwaalt wederom af. Vervolgens: 'Het biedt me de mogelijkheid om dezelfde weg te gaan die landgenoten als Harry Kewell, Mark Viduca en Mark Bosnich eerder al bewandelden.' Het Australische trio maakt momenteel indruk bij respectievelijk Leeds United, Celtic en Manchester United. 'Je kunt de top alleen bereiken door jezelf te blijven. Ik zal nooit zeggen dat ik wil worden zoals Dennis Bergkamp of Viduca. Ik wil worden zoals Jason Culina. Persoonlijkheid valt niet te veranderen. Het enige dat je kunt veranderen zijn je doelstellingen. Ik heb een hekel aan mensen die zich belangrijker voordoen dan ze in werkelijkheid zijn. Als je jezelf zo opstelt ontbreekt het je aan respect. En de enige manier om respect te krijgen is door respect geven.' Inmiddels heeft hij het Australische onder- 21-elftal achter zich gelaten en maakt de middenvelder deel uit van de olympische selectie van Australië voor spelers met de maximumleeftijd van 23 jaar, het vertegenwoordigende team waar ook Ajax- keeper Joe Didulica deel van uitmaakt. Geregeld reizen beide spelers af om met de Soccerooszoals de bijnaam van de Australische nationale teams luidt, te oefenen. Tijdens de Olympische zomerspelen moet de ploeg er voor eigen publiek staan. 'De spanning begint al aardig toe te nemen,' vervolgt Culina. 'De laatste keer dat ik in Sydney was, heb ik een kijkje in het gloednieuwe Homebush- stadion genomen. Dat is het stadion waar wij een belangrijk deel van onze wedstrijden zullen spelen. Die sporttempel biedt plaats aan 122.000 mensen. Prachtig, al leverde het ook wel kippevel op.'

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 137