'Spelen voor Ajax is een De 'Aussie-power' van A(JAK 1 Er zijn van die momenten waarop Jason Culina (19) heerlijk weg kar Bijvoorbeeld als je het met hem over de naderende Olympische spe vaderland Australië hebt. Of na een mooie actie in het tweede elfta zoals tijdens het interview, zijn blik door de lege ArenA laat glijden over zijn sportieve toekomst. De ogen onafgebroken gericht op de stille overtuiging koesterend op die plek ooit furore te maken. In ge een grenzeloos ambitieuze tiener. dromen. len in zijn »prek met Het stadion ligt er eenzaam bij. Geen wedstrijd, geen publiek en geen spreekkoren. Alleen stilte. Het zijn de momenten waarop Ajax-nieuweling Culina tot bloei komt. De aanvallend ingestelde middenvelder, bij voorkeur met het nummer 10 op de rug, is er één van het dromerige soort. De tienerjaren nauwelijks ontstegen, is hij toch al verbazingwekkend volwassen. Culina weet wat hij wil. Via de Melbourne Knights, Sydney United en Sydney Olympic, allemaal clubs uit de hoogste Australische voetbaldivisie, hoopt hij te bereiken waar zijn vader nooit in slaagde. Pa Culina kon een voetballeven geleden een contract bij Sparta tekenen, waarmee senior de eerste Australische voetballer 'in den vreemde' zou zijn geworden. Sceptische ouders waren er de oorzaak van dat de droom van Jasons vader in rook op ging. Verbitterd is de oude Culina er niet (meer) om. Zijn zoon aan het werk zien stemt hem tevreden. 'Alleen al omdat mijn vader die kans nooit kreeg, wil ik hier het allerhoogste bereiken,' licht Jason toe. 'Om de twee, drie dagen hebben we telefonisch contact. door Ronald Jonges foto's Louis van de Vuurst Mijn vader zou niets liever willen dan weer net zo jong zijn als ik nu ben.' Culina heeft, ondanks zijn dromerige kanten, de nuchterheid als karaktereigenschap van zijn vader overgenomen. Ooit werd Culina senior uitgeroepen tot speler van het jaar in de Australische stad Victoria. Thans houdt hij zich bezig met de begeleiding van jong voetbaltalent in Sydney, waarbij hij zich niet beperkt tot het spelletje alleen. Culina: 'Van hem heb ik geleerd eerst te denken en dan pas te doen. Ook in het veld. Het klinkt simpel, maar is toch heel belangrijk in het leven. Daarom ben ik ook erg geïnteresseerd in de wijze waarop anderen een bepaald doel hebben bereikt. Graag lees ik boeken over bijvoorbeeld Diego Maradona en basketballer Dennis Rodman. Wellicht kan ik daar iets van 'Van mijn vader heb ik geleerd eerst te denken en dan pas te doen' 136 AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 136