maar alleen voor een jongensboek Gert Bals, Heinz Stuy, Piet Schrijvers, Hans Galjé, Stanley Menzo, Edwin van der Sar, Fred Grim. En dat terwijl hij ook in een lijstje had kunnen staan met Sies Wever. Toen Ëawin van der Sar aankondigde toch echt te zullen vertrekken, brak menig supporter het zweet uit. Hoe kon de onvervangbare worden vervangen? Door wie? Onnavolgbaar hield hij alles tegen. Je wist niet hoe het werkte, maar wel dat het werkte. Je hoefde nooit bang te zijn dat er |ntje tussendoor glipte. Dat de opvolger lerd gevonden in de persoon van Fred Grim verbaasde velen. Toen later ook Stanley Menzo weer werd teruggehaald naar het oude nest, leek het technisch beleid opeens veel duidelijker. Fred Grim: 'Jan Wouters en Danny Blind vertelden me dat ze zoveel vertrouwen in me hadden dat ze het mede daardoor aandurfden om Edwin te verkopen. Ik wist dat ik de eerste gegadigde was om hem op te volgen. Op het moment dat Menzo erbij kwam, veranderde dat voor mij niets. Ik heb nooit getwijfeld aan de motieven om Menzo aan te trekken. Het is ook nooit de bedoeling geweest om hem uiteindelijk eerste keeper te maken. Men wilde gewoon een ervaren keeper achter de hand hebben.' Het begin had beter gekund voor Grim. Hij maakte een onzekere indruk en leek vooral op zoek te zijn naar zichzelf. Het duurde even, maar toen begon hij toch punten te pakken voor zijn club. Fred Grim: 'In juli maakte ik me een bepaalde voorstelling van het geheel. Hoe zou het worden: door Raymond Bouwman foto's Tessa Posthuma de Boer met mij; met de groep? Achteraf beschouwd klopte er niet veel van die voorstelling. Het ging behoorlijk anders. Ik had het idee: "dit pakken we gelijk even op". Dat viel in de praktijk tegen. Het ging niet zozeer om het spelen zelf. Het ging om de druk van buitenaf. De vergelijking die werd gemaakt met Edwin, werd steeds maar weer opgedrongen. En als ik eerlijk ben, moet ik toegeven dat ik dat ook helemaal niet had verwacht. Niet op die manier. Ik heb het verkeerd ingeschat. Volgens mij viel het ook niet goed in te schatten. Ik kon het eigenlijk toch nooit goed doen.' Echt niet? Fred Grim: 'Ik ben een nuchtere jongen. Zo sta ik hier ook bekend. En men had van mij verwacht dat ik er ging staan en me nergens wat van aan zou trekken. Dat dacht ik zelf ook. Maar zo ging het dus niet. Wat ik niet wist, was wat dat met mij ging doen. Ik dacht dat ik op het veld gewoon mezelf zou zijn. Maar in de eerste wedstrijden ging dat niet. Het lukte niet. Ik was mezelf niet. Alles kwam op een heel andere manier op mij af dan ik gewend was. Er zat maar één ding op: zo snel mogelijk de knop omzetten. Ik moest me voor die buitenwereld afsluiten; de draad oppakken en vertrouwen hebben in mijn eigen kunnen. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 11

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 11