Foto: Louis van de Vuurst de functie van directeur spelersbeleid, maar de gehele technische driehoek werd daarbij tegen het licht gehouden. Frank Kales: 'Er is met de drie technische directeuren Danny Blind, Hans Westerhof en Jan Wouters voor de start van het seizoen gesproken over de taakverdelingen. Gezamenlijk zijn zij tot overeenstemming gekomen wie wat moet doen. Op basis van deze gesprekken is een beleidsplan gemaakt en dat is voorgelegd aan de directie en de Raad van Commissarissen. Na de goedkeuring is het vervolgens aan de betrokkenen om hun werk, in onderlinge afstemming, zo goed mogelijk te verrichten.' Kales benadrukte daarbij dat er op gepaste tijden overleg plaats vond om te kijken of aanpassing van het beleid nodig was. Frank Kales: 'Voorbeeld daarbij is de doorstroming van jeugd naar het tweede en eerste elftal. Dat is een proces waarbij Blind, Westerhof en Wouters met z'n drieën moesten kijken hoe dat beter kan of anders moet.' Of de technische driehoek in de toekomst nog steeds op eenzelfde manier wordt ingevuld, hangt af van de beschikbare personen. Het kan zijn dat een nieuwe directeur opleidingen tevens verantwoordelijk wordt voor het spelersbeleid, waardoor er eerder sprake is van een 'technische lijn' met twee verantwoordelijke mensen. Kales: 'In ons beleidsplan staat duidelijk omschreven wat de taken zijn die horen bij spelersbeleid, jeugdopleiding en betaald voetbal. Dat is belangrijk. De verdeling van deze taken is afhankelijk van de man die de job moet doen. Plannen liggen niet vast voor een onbepaalde tijd. Met de Raad van Commissarissen en de directie wordt meerdere malen per seizoen gekeken of de doelstellingen in het plan nog steeds haalbaar zijn of dat er behoefte is aanpassing.' NV of AFC? In het huidige professionele voetbal lijkt de verzakelijking steeds meer de overhand te nemen. Ajax zou geen voetbalclub meer zijn, maar alleen nog maar een voetbalbedrijf. Kales: 'Vandaag de dag gaat er heel veel geld om in het voetbal en daarmee dient op een zakelijk verstandige manier te worden omgegaan. Daar zijn bepaalde functionarissen voor nodig. In de moderne tijd kan een club niet op een amateuristische manier geleid worden. Die tijd ligt achter ons.' Bij Ajax is er te veel aandacht voor zaken en te weinig aandacht voor het voetbal, wordt weieens gesteld. Een gebrekkige kennis over de structuur van Ajax ligt vaak ten grondslag aan dit soort opmerkingen. Zo speelt bij het beoordelen en aansturen van het beleid de vereniging een niet te onderschatten rol. In de media verschenen steeds vaker berichten als zou Ajax 'geregeerd worden door een stel passanten, met weinig affiniteit voor voetbal.' Foto: Yvonne Witte De supporters en Ajax werken eraan samen om meer sfeer te creëren op de tribunes van de ArenA. Michael van Praag: 'We moeten onze beslissingen niet door emotie laten leiden.' Michael van Praag weerlegde deze kritiek door uit te leggen hoe de vereniging AFC Ajax, waarvan hij voorzitter is, invloed uitoefent en een bijdrage levert. 'Toen Ajax naar de beurs ging, hebben wij er bewust voor gekozen om zeventig procent van de aandelen in handen van de vereniging te laten. Dertig procent is in de markt gezet. Het bestuur van de vereniging neemt beslissingen op basis van wat er in de ledenraad wordt voorgesteld. In de ledenraad van AFC Ajax zitten personen die hun sporen hebben verdiend in het voetbal: Klaas Nuninga, Ger van Mourik, Dick Schoenaker en Johan Cruijff als erelid. Zij adviseren op ledenraadsvergaderingen en middels een technische commissie over het technische beleid.' Supporters Ook de kritiek dat de club steeds verder van de supporter zou komen te liggen, werd door Van Praag weerlegd. Van Praag: 'Onze dienstverlening is de laatste jaren juist enorm verbeterd. Onbereikbaarheid, zoals vroeger in de Meer, bestaat niet meer. De klantenservice van Ajax verwerkt dagelijks brieven, telefoontjes en e-mail.' Frank Kales stelde een vakkenraad samen met supporters uit het stadion. De notulen van deze bijeenkomsten worden op internet en in het Ajax Magazine geplaatst. Van Praag: 'De samenwerking met de Supportersvereniging en Ajax is erg nauw. De administratie en het ledenbestand zijn samengevoegd. Regelmatig overleggen ook afgevaardigden van de F-side met Frank Kales in zijn kantoor.' Bezoeken van Michael van Praag en spelers, georganiseerd door de Supportersvereniging, aan supporters overal in den lande zorgen ervoor dat de banden met de aanhang sterker zijn dan ooit. Als laatste werd het sfeerteam genoemd, waar supporters actief met Ajax proberen bij de thuiswedstrijden meer sfeer te creëren op de tribunes van de ArenA. Adidas De preses ontkrachtte de kritieken dat adidas, de nieuwe kledingsponsor, het traditionele Ajax- tenue zou aantasten. Volgend seizoen wordt het shirt getooid met de bekende drie strepen van de kledingfabrikant. Van Praag: 'We willen af van de mythe dat Ajax het shirt heeft verkwanseld door met drie lelijke strepen het veld op te gaan.' Kales vulde aan: 'Een commissie van zes man, bestaande uit de technische mensen (Wouters, Blind en Westerhof) en de directie (Kales, Slop en Hillen) is akkoord gegaan met het ontwerp. De technische staf sprak zich juist voor adidas uit omdat het een echt voetbalmerk is.' Ajax bracht het nieuwe tenue nog niet in de publiciteit door verplichtingen en afspraken met de huidige kledingsponsor Umbro. Vorige week kreeg een commissie uit de ledenraad het voor het eerst te zien. 'Er werd erg enthousiast gereageerd,' aldus Van Praag. 'Over de strepen waren weinig vragen. Over twee weken leggen we het shirt voor aan de complete ledenraad. Wellicht is er daarna gelegenheid om het naar buiten te brengen.' AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 101