speelde. Ik vroeg aan Aad de Mos: "Aad, welke lijn moeten we aanhouden, wat is het beleid?" Hij verwees mij toen naar Johan Cruijff: "Vraag maar aan hem hoe Ajax in elkaar zit.". In een vriendschappelijke wedstrijd in Noordwijk raakte Cruijff geblesseerd en hij moest recupereren, herstellen. Ik heb tien dagen individueel met Cruijff moeten trainen. Hij vertelde mij met liefde alles over Ajax. Dat was het eerste intensieve contact en het leek wel een waterval die over mij heen kwam. Zoals Cruijff het allemaal zag. Vanaf dat moment is die relatie ontstaan, zeg maar spontaan op het Ajax-veld. Voor mij was hij in mijn beginperiode bij Ajax een groot houvast en ondersteuning. Ik combineerde zijn verhaal met mijn visie en knowhow.' Kampioen 'De Al was mijn koningselftal. Het tweede team was ondergeschikt, meer een soort tussenelftal. Zo beschouwden wij dat ook. De wedstrijden van het tweede moesten gewonnen worden, dat hoorde bij Ajax. Maar de Al, dat was het vlaggenschip, ging voor het kampioenschap. In die tijd hadden UW, Haarlem en Elinkwijk sterke jeugdteams. Wij hadden veel tegenstand in ons district. Landelijk werd het kampioenschap in Zeist gespeeld, tegen uiteraard Feyenoord en PSV. Vanaf 1982 ben ik vijf jaar met de Al achter elkaar ongeslagen kampioen van Nederland geworden. Vijf jaar lang niet verloren, zelfs niet in de play off-wedstrijden. In 1985 speelden we met de Al de kruisfinale tegen Haarlem, om ons te plaatsen voor het landelijk kampioenschap. Het eerste elftal stond op een behoorlijke positie in de competitie, maar begon wat punten te verliezen. Er was wat onenigheid tussen trainer Aad de Mos en de selectie, 's Maandags hadden we de eerste wedstrijd bij Haarlem gespeeld en vanaf het Haarlem-terrein werd ik gebeld. Of ik direct naar de bestuurskamer in de Meer wilde komen. Het bestuur stelde dat ik het eerste elftal moest overnemen. Ik wilde wel, maar onder twee condities. Allereerst wilde ik Aad de Mos bellen om te weten of zijn zaak met Ajax geregeld was, zodat ik vrij kon instappen. Hij wenste mij veel succes, ondanks zijn situatie. Het tweede was dat ik volledige vrijheid wilde bij het samenstellen van het elftal. We hadden op dat moment nog een behoorlijk zwaar programma met vijf wedstrijden en een paar punten voorsprong. Twente thuis, Feyenoord thuis, Roda uit, Volendam thuis en PSV uit. Een behoorlijk rijtje. Marco van Basten en John van 't Schip waren buiten de selectie gezet en ik haalde hen terug. Voor mij waren dat bekende gezichten uit de Ajax-jeugd. Uiteindelijk zijn we bij Roda officieus kampioen geworden. We wonnen de kampioenswedstrijd vervolgens met 5-2 van Volendam. Marco scoorde in dat duel vijf goals en werd Europees topscorer, met 37 doelpunten. Hij had een fase gemist en ging bij mij vol erin. We hadden nog een trip met de selectie naar Amerika. Toen we terugkwamen op Schiphol stond daar Johan Cruijff ons op te wachten als nieuwe technisch directeur.' 'Vroeger' beginnen 'Alles bij Ajax werd door Cruijff doorgelicht. We moesten "vroeger" beginnen met voetballen. Johan wilde dat we met een jongere leeftijdsgroep gingen starten. Al vanaf tien en elf jaar. Er was geen aanwas. Bij de jeugdinstuif, de huidige Talentendagen, meldden zich nog voornamelijk spelers van een hogere leeftijd. We hebben een fantastisch initiatief ontwikkeld. Ik heb mijn scoutingmensen, de leiders, de trainers, gevraagd of ze zes weken de velden op wilden gaan om alle pupillenelftallen, te gaan bekijken. Een grote groep mensen speurde systematisch de velden af naar talent in de jongste leeftijdsgroep. Van Almere tot aan Hoorn en alle grote Amsterdamse complexen. Het was, ik zeg het nogmaals, een collectief. De mensen uit de technische staf, de technische commissie en de leiders. Allemaal hebben ze tijd vrijgemaakt, op zaterdag thuis gezegd: "Jullie gaan maar alleen boodschappen doen. Wij hebben een opdracht aangenomen." Na de eerste weken volgden de eerste selectie en een aantal oefenwedstrijden. Daarbij deden we in de schoolvakanties veel aan straatvoetbal. Op het asfalt rond de Meer. Er mocht geen auto meer parkeren. Alle trainers erbij en kijken. Na zo'n dag was je total lossleiding geven, organiseren. Aankondigen deden we via de kranten, via het eigen programmablad en met affiches. Toen was er nog geen internet. Of Johan gaf een paar woorden aan de krant: alle talenten kunnen weer naar Ajax komen. Daar zijn de nodige diamantjes uit voortgekomen in de groep van negen, tien en elf jaar. Kluivert, Davids, Oulida, Reuser, Seedorf, Reiziger noem maar op. We hebben de club op die manier een grote injectie kunnen geven van jong, kwalitatief hoogwaardig talent. In de laatse fase werd ik onder Cruijff de "vrije trainer". Daardoor kreeg ik mijn handen vrij om voor Ajax, voor Cruijff, analyses te gaan maken van vooral 100 AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 99