meter en door mijn te lange noppen stond ik vast. Daarbij kreeg ik een slinger van de voorstopper, Cruizen heette hij, en ik maakte een soort pirouette. Ik hoorde alles kraken. Na een half uur mijn linkerknie onder de koude kraan te hebben gehouden, wist ik dat het niet goed zat. Dokter Strikwerda heeft mij geopereerd. De mensen om mij heen, mijn familie, wisten dat ik niet meer kon voetballen. De dokter heeft de operatie zo uitgevoerd dat ik de knie functioneel kon gebruiken. Lopen, vrijetijdssporten, maar geen profvoetbal meer. Jany van der Veen, op dat moment trainer van Blauw Wit, heeft mij toen goed begeleid. Hij bracht mij naar sportscholen om mijn spieren zo sterk te maken dat ik met mijn knie toch nog kon functioneren. Aan hem heb ik veel te danken. Van der Veen is een groot gevoelsmens, met veel verstand van de basisprincipes van het voetbal. Hij is heel gedisciplineerd en nam de moeite zich in spelers te verdiepen. Een sterk punt van hem is dat hij bij jongens de juiste kwaliteiten kon herkennen. Bij Ajax waren de aanvallende posities meestal overmatig goed bezet. Een jongen die dan net iets te kort kwam, wist hij toch nog te gebruiken op een andere positie. Meer achter de bal. Het is makkelijker van achteruit te voetballen dan voor de bal. Zo heeft Van der Veen Barry Hulshoff in de Al als voorstopper neergezet. Hij groeide uit tot een vaste waarde in het eerste elftal. Theo van Duivenbode haalde hij van linksbinnen naar linksback, Wim Suurbier werd van vleugelspits rechtsback. Jany van der Veen heeft zo een rol gespeeld in de opbouw van de eerste grote glorietijd van Ajax onder Rinus Michels. Jany van der Veen raadde mij aan wat spelers te gaan bekijken. Mijn eerste scoutingswerk deed ik samen met de manager Piet Koekebakker, die een tijdje bij Ajax had getraind. Ik ben jonge spelers gaan scouten voor Blauw Wit. Ik had daarbij een goede adviseur: mijn vader. Hij had alle facetten van het voetbal zelf meegemaakt als speler, trainer en technisch adviseur. Ik vroeg hem en ook anderen mij te assisteren en al gauw vormden wij een soort scoutingsteam.' FC Amsterdam 'Blauw Wit ging op een gegeven moment fuseren met DWS. Dat werd FC Amsterdam. Jany van der Veen werd gevraagd de opleiding van jeugdspelers te gaan doen. Wij hadden een fraai lijstje met jeugdige spelers gescout, eigenlijk bedoeld voor Blauw Wit 1. Deze jongens kwamen in het tweede elftal van FC Amsterdam te spelen. Daar waren hele leuke voetballers bij, zoals Nico Jansen van SDW. Die werd door Jany van der Veen "omgeturnd" van linksback naar spits. Als ik terugkijk naar die periode, worden de mooiste herinneringen gevormd door spelers als Gerard van Lem. Hij voetbalde goed bij Zeeburgia als spits, avontuurlijk zoals zijn karakter, en had een Ajax- opleiding achter de rug. Hij was min of meer teruggevallen naar de amateurs en kreeg bij ons een herkansing. We stelden hem voor profvoetballer te worden en zijn eerste contract te tekenen bij FC Amsterdam. Daarnaast hadden we ook nog Geert Meijer, afkomstig van DWS. En we haalden Heini Otto als zeventienjarig talent van SDW. Opvallend is dat jongens als Otto en Van der Lem uiteindelijk ook bij Ajax als trainer aan de slag zijn gegaan. Het aardige voor mij is dat ik een bijdrage heb geleverd aan de start van hun carrière. Bij de één verwachte ik helemaal niet dat ze in het trainersgilde zouden terechtkomen. Neem Gerard van der Lem. Hij had, hoe zal ik het noemen, altijd een dolletje, een geintje. Hij nam het niet altijd even nauw. Maar hij was altijd bezeten van voetbal. Dat wel.' In mijn periode bij Blauw Wit had ik, na mijn afkeuring, mijn trainersdiploma's gehaald. Ik was bezig met mijn B-diploma en was verplicht praktijk bij een amateurclub te gaan doen. Ondanks dat ik al in het betaald voetbal bij Amsterdam actief was, ben ik een jaar lang SDZ gaan trainen. Op dinsdag- en donderdagavond, en zondag om te coachen. Een enkele keer had ik vrijstelling omdat ik met FC Amsterdam een toernooi had. Ik had een dubbele job, maar het moest. Dat jaar Foto: Yvonne Witte

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 96