Foto: Louis van de Vuurst was gegaan. Jan Wouters was tevreden over het vertoonde spel dus keek iedereen vol goede moed uit naar het volgende oefenduel. Dit keer werd het iets dichter bij huis gezocht want in Brussel stond de vriendschappelijke ontmoeting met Anderlecht op het programma. In Brussel werd het optimisme van de Ajax-aanhang al snel getemperd. De Amsterdamse colonne moest met een pittige 3-0 nederlaag huiswaarts keren. In een periode van tegenslag is dat, zelfs bij een oefenwedstrijd, een uitslag die zwaar meetelt. Er stond echter nog een vriendschappelijke ontmoeting op het programma. In eigen huis trof Ajax het Japanse Urawa Red Diamonds. De Amsterdammers hadden het beste van het spel, creëerden veel kansen maar wisten aanvankelijk niet tot scoren te komen. Pas na een 1-0 achterstand kon met moeite de gelijkmaker op de borden worden gezet; de Na Tunesië en Anderlecht was het Japanse Urawa Red Diamonds de derde tegenstander van Ajax in de winterstop. Tegen Anderlecht verdedigde Serge van den Ban als vervanger van de met een vingerblessure kampende Fred Grim het doel van Ajax. 1-1 was tevens de eindstand. Tussen de voetbalbedrijven door vond ook dit jaar weer de traditionele Nieuwjaarsreceptie plaats. Op 7 januari kwam de Ajax-familie op de Toekomst bijeen om elkaar en de club het allerbeste toe te wensen. Het aanstaande eeuwfeest van Ajax bood immers de garantie dat het hoe dan ook een feestelijk jaar zou gaan worden. Voorzitter Michael van Praag had verplichtingen in het buitenland en dus sprak vice-voorzitter Hennie Henrichs de nieuwjaarsrede uit. Onder het toeziend oog van vele belangstellenden hield hij een bescheiden praatje. Geen pittige uitspraken en ook geen grootse toekomstplannen. Een blik in het verleden leerde dat het bijna honderdjarige Ajax de afgelopen eeuw veel heeft bereikt: 'Dade en Stempel zullen zich dat niet hebben gerealiseerd toen zij op 18 maart 1900 Ajax oprichtten. Het eerste kampioenschap bleek de aanzet tot de wereldwijde bekendheid van de club. In Nederland was Ajax menigmaal voorloper op diverse gebieden. Shirtreclame, skyboxen, de beursgang en het internationaliseren waren acties die veel clubs als voorbeeld namen. Nooit zullen wij echter nalaten onze roots te bewaken. De jeugdopleiding zal altijd de hoeksteen van onze club blijven'. Over het minder verre verleden van Ajax zei Henrichs het volgende: 'Tussen 1994 en 1996 lag de sportieve meetlat ongekend hoog. Momenteel leven we echter in een andere realiteit. Terugziend mogen we apatrots zijn op onze vereniging, maar tegelijkertijd weten we ook dat er veel werk te doen is.' Er werd getoost op het welzijn van eenieder en de club en na afloop nam de vice-voorzitter nog eenmaal het woord: 'Rust in de tent en geen paniek. We hebben vertrouwen in de spelersgroep, maar als u zegt dat het spel beter moet, geef ik u volmondig gelijk'. Gras onder de voeten Enkele dagen na de nieuwjaarsreceptie werd duidelijk dat Hans Westerhof per 1 juli aanstaande voor Willem II zal gaan werken. Westerhof trad op 1 juli 1997 bij Ajax in dienst als Directeur Opleidingen. Na drie jaar achter het bureau bleek echter toch dat 'het bloed kruipt waar het niet gaan kan', zoals Westerhof zelf verwoordde. Die natuurlijke drang naar het gras, de kleedkamers en de wedstrijdspanning was niet weg te poetsen en de bureaufunctie kon hier uiteindelijk Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 70