Terugblik op een decennium 1900-1910 In de Hollandse Schouwburg in Amsterdam ging op kerstavond 1900 Herman Heijermans' vissersdrama 'Op hoop van zegen' in première. Heijermans, die het stuk zelf regisseerde, liet het stuk met opzet op deze avond in première gaan opdat het publiek het tijdens de kerstdagen kon zien zonder beïnvloed te zijn door de critici, met wie hij al jaren regelmatig overhoop lag. Aan het begin van de eeuw woedde in Zuid-Afrika de Tweede Boerenoorlog. De Boeren, afstammelingen van de Nederlandse kolonisten die zich vanaf het einde van de zeventiende eeuw hadden gevestigd in de Kaapkolonie, streden voor onafhankelijkheid van Engeland. Tevergeefs: op 31 mei 1902 moesten de verslagen Boeren de Engelse koning erkennen als soeverein. Op 1 april 1900 verscheen het eerste nummer van 'Het Volk', het dagblad van de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij. Hoofdredacteur was partijvoorzitter en Tweede- Kamerlid mr. Pieter Jelles Troelstra. De krant was een initiatief van de bekende toneelschrijver Herman Heijermans. Op 22 januari 1901 overleed op 81 -jarige leeftijd koningin Vicoria van Engeland. Al sinds 1837 bezette ze de troon en daarmee was de regeringsperiode van de 'most gracious Queen' de langste in de geschiedenis van de Britse monarchie. In 1892 verscheen Johan Kievits kinderboek 'Uit het leven van Dik Trom'. Het boek werd pas een doorslaand succes toen in 1902 een tweede druk verscheen met illustraties van Johan Braakensiek. Nadat in 1901 de Nederlandse scheikundige Jacobus van 't Hoff in de prijzen was gevallen bij de toekenning van de eerste (vijf) Nobelprijzen, deelden het jaar erop twee landgenoten de Nobelprijs voor natuurkunde: de Leidse hoogleraar Hendrik Lorentz en zijn leerling Pieter Zeeman (foto). Üithef leven AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 57