Dave van den Bergh houdt het nog wel vol goed.' Wel moest Musampa wennen, zegt hij. 'Ik dacht even dat ik op een atletiekvereniging zat. De eerste week gingen we de bergen in. Elke dag moesten we lopen. Dan kwam er op het laatst wel een balletje aan te pas, maar als ik tien kilometer heb gelopen heb ik geen zin meer om tegen een bal te trappen. En dat ging maar door, ongelooflijk. Zelfs toen de competitie naderde moesten we alleen maar lopen. Dat had ik nog nooit meegemaakt. We hebben in die fase dan ook nauwelijks wedstrijdgericht getraind. Dat kennen ze hier blijkbaar niet.' Maar Musampa hoorde je niet klagen. Hij speelde binnenkort maar mooi in de Primera Division. Dacht hij. Want de eerste wedstrijd van het seizoen stond hij er ineens naast. 'De trainer ging opeens een 5-3-2 systeem spelen. Ik denk dat ze bij de club te bang zijn om te verliezen. Dus zaten ineens alle aanvallend ingestelde middenvelders op de bank of de tribune. Ook de tweede wedstrijd, tegen Alaves, was dat het geval. De pers vroeg nog aan de trainer waarom ik niet speelde. Hij zei dat ik me nog een beetje moest aanpassen. Onzin, natuurlijk. Een week later speelden we thuis tegen Betis. In het begin van de week raakte ik licht geblesseerd. Toen riep de trainer me plotseling niet op en vertelde hij de pers dat ik geblesseerd was. Ik was fit, maar in de krant las ik dat ik geblesseerd was.' Andere culltuur Het gaat er in Spanje anders aan toe dan Musampa gewend was. 'De trainer legt me niets uit. Geeft ook geen reden waarom ik niet speel. Hij praat alleen met de gevestigde orde. Tegen de wissels zegt hij niets. Als ik in Nederland zou zijn, was ik meteen naar de trainer toegestapt. Nederlandse trainers staan daar dan ook open voor. Maar dit is een andere cultuur. Hier doe je dat niet zo snel. Je kan het ook beter niet doen, want het kan tegen je werken. Milan Milijas zit hier al twee jaar en maakte vorig seizoen hetzelfde mee als ik. Die is toen wel naar de trainer gestapt en speelde sindsdien nooit meer. Maar zoals het nu gaat, moet het zeker niet te lang duren. Ik ga niet van mezelf zeggen dat ik de beste voetballer van Malaga ben, maar ik ben zeker niet minder dan de anderen.' Daarom moet de situatie snel veranderen, vindt Musampa. 'Ik kan me niet voorstellen dat ik hier een jaar blijf zitten zonder dat ik speel. Nee, chagrijnig word ik er niet van, hoor. Als ik thuis ben, ben ik lekker relaxed. Ik laat mijn leven er niet door beïnvloeden. Ik zie dit nog steeds als een stapje naar een topclub. Maar goed, dat kan alleen maar gebeuren als je aan spelen toekomt.' Toch moet het aan hem geknaagd hebben, want na de vele reservebeurten bij Malaga verloor Musampa ineens zijn plek bij Jong Oranje, het team van bondscoach Han Berger. Tot ergernis van Musampa. 'Hij vond dat ik aan spelen toe moest komen. De wedstrijd tegen Israël had hij me niet opgeroepen. Vond ik grote onzin. Ik ben De trappen van de tribune van het stadion van Rayo Vallecano kent hij inmiddels wel. Dave van den Bergh speelt niet meer in Madrid en ziet de wedstrijden voornamelijk vanaf de tribune of de bank. En dat doet pijn, net nu zijn ploeg de grote verrassing is in Spanje. 'Maar niemand hoeft zich zorgen om mij te maken, ik hou het hier nog wel vol.' Het leek er allemaal goed uit te zien voor Van den Bergh. In de voorbereiding van dit seizoen was hij de steunpilaar op het middenveld van Rayo Vallecano. 'De trainer had een heel systeem om mij heen gebouwd. Ik dacht eindelijk dat mijn kans zou komen.' Maar Van den Bergh werd geteisterd door blessureleed. Hij brak zijn hand en kon het begin van het seizoen wel vergeten. Rayo kon het ook wel zonder de oud-Ajacied. 'Ze hebben volgens mij nog nooit in de geschiedenis van de club zo'n goede start gehad.' Foto: Louis van de Vuurst De linksbuiten kon na zijn herstel plaatsnemen op de bank, en veelal de tribune. 'De kansen dat ik wel kom te spelen zijn behoorlijk afgenomen. Het systeem is nu erg verdedigend, met een links- en rechtsback aan de zijkanten van het middenveld van een 4-4-2 systeem.' Het contract van Van den Bergh loopt dit seizoen af. Een terugkeer naar Nederland ziet hij wel zitten. 'Er hebben al wel wat clubs geïnformeerd, maar daar kan ik nog niets over zeggen. Bovendien heeft Rayo nog een optie om me een jaar extra te houden. De mensen moeten niet denken dat ik het slecht naar mijn zin heb in Madrid. Tuurlijk, sportief kan het beter, maar ik geniet van de stad, de cultuur en de mensen. En dat vind ik ook erg belangrijk.' Dave van den Bergh in zijn Ajax-tijd in actie tegen Heerenveen AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 54