Het clubnieuws, zoals dat er tussen 1918 tot 1931 uitzag. Vanaf 1931 kwam ook het wapen van de stad Amsterdam (links) in de kop te staan. nummer op 1 februari 1917. Nog altijd waren er te weinig abonnees zodat de uitvoering ï^KSSri; meteen soberder werd: het logo jg|k op de voorpagina werd niet meer in rood gedrukt, maar alleen nog maar in zwart. Dat scheelde een drukgang. De inhoud bestond geheel uit tekst: bestuursmededelingen, gedichtjes, clubberichten, uitslagen, nog meer gedichtjes, korte wedstrijdverslagen, een soort van kroniek (Van week tot week) en een feuilleton, dat trouwens vrijwel direct ophield te verschijnen. Er werd aangekondigd dat er 'mooie spelfoto's in ons blad' zouden komen, maar dat bleek gemakkelijker geschreven dan gedaan: pas aan het eind van het jaar werd er een - klein - fotootje geplaatst van 'papa Dade', in die tijd de nestor van alle Ajacieden. Foto's van spelffagmenten kwamen pas jaren later en dan alleen als losse bijlage. Een artistiek-eenvoudig hoofdje Het oorspronkelijke uiterlijk van het blad hield om onduidelijke redenen maar één jaar stand. In 1918 werd het al vervangen door een ontwerp van de hand van de architect Daan Roodenburgh, die in 1934 ook het Ajax-stadion (de Meer) zou Vanaf 1942 heette het clubnieuws 'Officieele Mededeelingen' en later 'Bestuurs- mededeelingen'. tekenen. Naar de huidige maatstaven is de vormgeving van de nieuwe kop aandoenlijk amateuristisch, maar Ajax was er blij mee. Het vorige ontwerp had men maar 'een stijve ruit' gevonden, en nu had men dan eindelijk een 'artistiek-eenvoudig hoofdje'. Dit clubnieuws bleef met wisselend succes en ondanks veel geklaag van de redactieleden - in de begintijd vooral Grootmeijer, Dirk Knecht (Vlokkie), en Jan Schoevaart (Tric-Trac) - in deze gedaante op de been tot 1931. Toen werd Dolf Desmit Adé) de nieuwe hoofdredacteur. Hij vroeg meteen 'den bekenden teekenaar Peter Lutz' een nieuw ontwerp te laten maken. Links op de titelbalk kwam het wapen van de stad Amsterdam en rechts 'de kop van Ajax'. Met die kop, voorstellende de Griekse held Ajax, had men voor het eerst kennisgemaakt in 1925, toen de beeltenis prijkte op een porseleinen bord dat verscheen bij het jubileum. Overigens is het nog maar de vraag of het hier werkelijk Een enkele keer - bijvoorbeeld bij kampioenschappen - kreeg het clubnieuws een extra, gekleurd omslag. om Ajax gaat, maar dat zal in een latere aflevering van Museumstukken behandeld worden. Geldzorgen - het was de crisistijd - dwongen de redactie voortaan iets minder regelmatig te verschijnen. Bovendien werd er spectaculair meer in het blad geadverteerd, de tabaksfabrikant Turmac kreeg zelfs de hele voorpagina. Waarschijnlijk eveneens om financiële redenen werd in 1938 het clubnieuws samengevoegd met Rood Wit thuis, het programmaboekje dat verscheen bij thuiswedstrijden van Ajax. De combinatie hield maar drie jaar stand, want in 1941 verbood de Duitse bezetter de uitgave. Er mochten alleen nog maar - incidenteel - 'Officieele Mededeelingen' (later 'Bestuursmededeelingen' geheten) worden uitgegeven. Pas in 1946 keerde de naam 'Ajax-nieuws' terug. (wordt vervolgd) Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. Een bezoek aan het museum maakt onderdeel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes en een cadeautje. De prijs van de World of Ajax Tour bedraagt f 19,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen f17, p.p. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 45