Is je wilt speten zoals jak/ M je creatieve mensen nodiff. Y[iet alleen voorin/ maar voorat ook op het midden trainer was dat er geen rendement gehaald werd uit wat 'de met 70 miljoen versterkte selectie' heette - waaruit overigens eerst wel Frank en Ronald de Boer, Jari Litmanen, Edwin van der Sar, Mario Melchiot en Danny Blind waren weggevallen. De voetbalvisie van Jan Wouters is onmogelijk vast te stellen aan de hand van de gebeurtenissen in de ArenA van het afgelopen jaar. Wouters: 'Ik ben meer bezig met het aanleggen van noodverbanden dan met het uitvoeren van een strategie. Je kan van tevoren een visie ontwikkelen, waar je lang over hebt nagedacht, maar als je voortdurend wordt ingehaald door de feiten, dan heb je nog maar één zorg, en dat is het op de been brengen van een elftal. Aron Winter dacht ik als middenvelder te hebben gehaald. Ik geloof dat hij voor de winterstop misschien twee of drie keer inderdaad daar heeft kunnen spelen. Voor de rest was hij achterin nodig. In de mandekking; dan weer ervoor. ontstonden de meesten in een duel. Het waren ook allerlei verschillende blessures. Enkel, buik, ziek, schouder. En dan moet je gaan schuiven met mensen. Dat komt het spel niet ten goede. Je krijgt geen gelegenheid om een ingespeeld geheel te vormen. En als je het dan bovendien zonder je drie linkermiddenvelders moet stellen, wat je creatieve mensen zijn, wordt het heel moeilijk om je spel te spelen. Als je wilt spelen zoals Ajax, heb je creatieve mensen nodig. Niet alleen voorin, maar vooral ook op het midden. Als die er niet zijn, vind je de openingen niet, heb je meer balverlies en loop je meer achter de tegenstander aan. Bovendien heeft Ajax nu creatieve mensen voorin, maar die zijn weer niet zo heel erg geneigd om in het teambelang te denken en mee te verdedigen. Als het je niet lukt om die spitsen te bereiken, heb je minder mensen over om het verdedigend op te lossen. Dat is het grote probleem geweest. De balans in het team is er nauwelijks geweest. Helemaal niet eigenlijk. Desondanks Foto's: Louis van de Vuurst hebben we vrij veel kansen gehad. Maar die werden dan weer niet benut. Ja, en dan kom je uiteindelijk in de periode waarin we nu zitten. Kansen benutten is het belangrijkste van alles. Nikos heeft het nog niet meegezeten. Hij heeft het gevoel nog niet gehad. Als die ballen er wel in vliegen, krijgt zo'n team een heel andere uitstraling en overtuiging. Nu kwamen we vaak achter en moesten we dus een achterstand goedmaken. En dat terwijl we al verzwakt waren. Ik geloof dat er nog nooit zoveel spelers uit het tweede hebben meegedaan. Normaal gesproken zijn dat dan spelers die er in het tweede bovenuit steken. Nu niet. Nu waren het spelers die daar soms goed en soms minder goed speelden. Daaruit alleen al blijkt dat ze het niveau van het eerste nog zeker niet aankunnen. En toch moest ik ze opstellen.' Noodverbanden Het zijn feiten die voor iedereen zichtbaar zijn. Maar toch groeide in de publieke opinie het idee dat het de schuld van de AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 31