i tifcp Game Boy van de eeuw? Nog even en het is 18 maart. Waarlijk een datum om naar uit te kijken en tegelijkertijd ook een mijlpaal die uitnodigt om vooruit te blikken. Nog eens honderd jaar Ajax? Onze kameraden die aan het eind van de negentiende eeuw zich waagden aan vergelijkbare bespiegelingen zouden waarschijnlijk hun schouders hebben opgehaald. Wie kon er in pakweg 1898 bevroeden welke vlucht de club Ajax honderd jaar later zou hebben genomen? Er was nog niet eens sprake van een officieel bij de Nederlandse Voetbalbond aangesloten Ajax. Er werd gevoetbald onder die naam maar nog niet in officieel competitieverband. Dat was voor lafer. Niet zo heel veel later, maar toch ver weg genoeg om je niet te laten verleiden tot luchtfietserij die je meteen een eeuw verder bracht. Wie weet zou het nooit tot een echt Ajax komen. Wie weet zou van de mooie plannen die Han Dade en Floris Stempel en Carel Reeser in hun hoofd hadden helemaal niets terechtkomen. En misschien ook wel. Maar over honderd jaar. De schouders gaan omhoog. We weten wat er is gebeurd. Ajax leeft honderd jaar later nog. En hoe. In de vaart der tijden is de club meegezogen. Er zijn weerstanden overwonnen, er zijn overwinningen behaald. Zichtbaar voor alleen zij die het willen zien zweeft er een gouden kroontje boven het clublogo. Ajax is een wereldbekende naam. En niet omdat men overal op deze* globe een diep mythologische kennis heeft en Ajax van Telamon goed kent van de Slag bij Troje. Nee, de miljoenen en miljoenen mensen kennen Ajax als voetbalfenomeen. Een club die in meer dan één opzicht liefhebbers van de sport gelukkig maakte. Ajax, een symbool van een door allure, klasse en schoonheid gedragen voetbalschool. Een mooie club, zeggen ze in Italië, in Brazilië, in Frankrijk, in Zimbabwe, in Australië, in Hong Kong, in Oezbekistan en in Namibië. Ze kennen de namen en ze weten wat voor type voetbal er bij Ajax hoort. Tja, hoe zal het over nog eens honderd jaar zijn? Die mijmering trekt niet alleen door ons hoofd. Er zijn meerdere clubs die dit jaar hun eeuwfeest vieren. En daarbij zijn clubs van internationaal aanzien. Bayern München is er een van. In Nederland misschien niet heel geliefd maar onbetwist een club met een cultuur en met uitstraling. Borussia Mönchengladbach, West Ham United, de Uruguayaanse voetbalbond. En Lazio Roma, een club die pas in het laatste decennium zich heeft opgewerkt tot een grootmacht, vierde aan het begin van dit jaar haar eeuwfeest. Lazio maakt een tijd door die vergelijkbaar is met de vlucht die Ajax in het midden van de jaren zestig inzette en die leidde tot mondiale glorie. Vergelijkbaar? Ja... en toch niet. In zijn 'nieuwjaarsboodschap' bereidde de presidente van Lazio, Signore Cragnotti, zijn volgelingen op een nieuwe wereld voor. Een wereld waar geen plaats meer zou zijn voor sentimenten en affectie die met de club als club, als symbool, te maken zouden hebben. Geen sentimenten, alleen vermaak. En dat vermaak wordt bereikt met geld. Spelers die het vlaggenschip van de club zijn? Ondenkbaar volgens meneer Cragnotti. De tijd van spelers die zich verbonden voelen met hun club of met hun supporters is voorbij. Het voetbal als spektakel léverend bedrijf, ieder jaar aangepast, inwisselbaar. Het enige sentiment heeft niets te maken met kleur of stijl maar slechts met resultaat. Cragnotti voorziet een Game Boy maar dan niet op zakformaat, een spel dat men zich kan aanschaffen en dat, wanneer het niet meer voldoet of wanneer men er genoeg van heeft, kan worden weggemikt of vervangen. Bij een Game Boy voel je je niet thuis, je hebt er geen andere relatie mee dan een knop in te drukken en het spel te spelen. Er is geen enkele intimiteit. Na afloop van het spel gaat de knop wéér uit en wordt de Game Boy weggelegd. Je kijkt er niet met verliefdheid naar, je plengt geen traan wanneer hij zoek raakt want je koopt gewoon een nieuwe. Wanneer je heel boos bent omdat je niet wint, smijt je de Game Boy tegen de muur. Laat het niet zo zijn, laat het niet zo worden in de komende honderd jaar van ons bestaan. Laat voetbal nog zoiets zijn als hart- rakende muziek, als een ontroerend schilderij, als een zinnenprikkelende sculptuur. Iets waarmee je je verbonden voelt en waarmee je je kunt identificeren. Voetbal als Game Boy, zover mag het toch niet komen, daar is ons voetbalhart toch te gevoelig voor. Voetbal is geen wegwerpproduct, de emotie is niet inwisselbaar en het moet prachtig blijven om je club te zien winnen. En juist dat gevoel bepaalt de waarde. Het is het gevoel dat zorgt voor trots dat onze club honderd jaar oud is, al honderd jaar voetbal van de bovenste plank laat zien, al honderd jaar jonge talenten voor het voetlicht brengt. Het is de niet in geld uit te drukken trots die maakt dat wij boven het logo van deze bijzondere club in gedachten een gouden kroontje zien. COLUMN door David Endt AJAX MAGAZINE MAART 2000 25

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 25