Jack van Gelder waarvan twee constant opspringende jongens wellicht, zeker wat ons betreft, het meeste opvielen. Bij elke doelpoging zaten de fotografen, onze collega's-voor-één-dag, door hun camera's te turen, zo bleek op tv. Maar die twee mannen rechts van het doel niet. Met de handen voor de ogen en in het haar aanschouwden de twee de activiteiten zo vlak voor hun neus, om net te laat na weer een vergeefse doelpoging de camera voor de neus te houden. Wellicht een tikje te laat, maar ach. Ons kon het niets schelen, onze lichtmeters zouden ons vanzelf wel terechtwijzen. Bij één moment bleken we echter wel scherp. De foto vlak voor tijd waarbij Dennis Bergkamp de rode kaart getoond krijgt, hadden we. Voor het overige leven de plaatjes van die fraaie middag vooral voort op ons netvlies en in onze gedachten. De dia's, al dan niet overbelicht, waren het tastbare bewijs van een onvergetelijke middag in de Meer, voor één keer vóór in plaats van achter de hekken. Als volleerde fotografen liepen we achter onze metgezellen voor een dag richting de catacomben. We deden alsof we de weg wisten en liepen stoer, napratend over het schouwspel, langs de suppoost. Natuurlijk, we waren benieuwd naar de dia's en de door ons opgenomen geluidsfragmenten. Veel interessanter echter moesten de beelden van Studio Sport zijn. Om zeven uur zaten we voor de tv. In afwachting van wat komen zou. Zouden we dan echt...? Er waren tenslotte zoveel camera's. Of zouden we echt moeten zoeken naar een bepaalde jas, waarvan je zeker wist dat die jou toebehoorde? We wisten het niet, maar het bewijs werd al snel geleverd. De samenvatting duurde zo'n tien minuten, Stilstaan bij een eeuw Ajax 2000 Toen Jack van Gelder er als sportjournalist achter kwam dat spelers, trainers en bestuursleden bij Ajax ook maar gewone mensen zijn, viel het echte supportersgevoel weg. Heden ten dage kunnen alleen de prestaties van AFC zijn humeur nog beïnvloeden. 'Ajax is een instituut, daar ben ik mee opgegroeid. Feyenoord is daar ook een duidelijke exponent van, en clubs als Willem II en MW. Als Amsterdammer heb ik een bijzondere band met Ajax. Ik heb heel veel wedstrijden gezien, vooral in Europees verband. Zo heb ik mijn mondelinge eindexamen, in '71 aan het Spinoza College, twee uur vervroegd om 's avonds op Wembley te kunnen zijn. Maar de laatste jaren is Ajax voor mij werk, net als iedere andere club dat is. Wel heel leuk werk. Wij waren met AFC vijf jaar geleden de eerste Amsterdamse club die 100 jaar-bestond. Dat is heel bijzonder, zegt iets over de standvastigheid, de historie en de traditie van een vereniging. Vooral met dat laatste zijn wij tot in extremis bezig. Niet als een kakclub met kapsones, maar omdat we graag vast willen houden aan bepaalde normen en waarden. Bij Ajax zouden ze wat minder moeten lullen over de jubileum-musical. Aan de ene kant is het een beursgenoteerd bedrijf, aan de andere kant nog steeds een amateurvereniging. Ik vind dat het 100-jarig bestaan te veel nadruk krijgt in een periode dat het sportief niet zo goed gaat. Als fan en aandeelhouder zou ik daar moeite mee hebben.' Tekst: Pauline Rlnm. fntn: Lnuic van de Vuurst 218 AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 217