Stilstaan bij een eeuw Ajax Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto een maatje te groot voor het Ajax van trainer Cor Brom. De grote tijden waren ook voor Ajax allang voorbij; nu was men al verheugd dat een speler als Jan Everse fit was. Hans Erkens stond tot zijn ongenoegen rechtsback en Wim Meutstege liep Dick Schoenaker in de weg, waardoor Honvéd op 2-0 kon komen. Het dit Nagy scoort voor Honvéd in de UEFA- Cupwedstrijd die Ajax op 22 november 1978 in het Népstadion speelde. seizoen erg aanvallend spelende Ajax acteerde in Budapest veel te verdedigend en maakte fatale blunders: Frank Arnesen legde de bal keurig stil voor Lucacs, die er dankbaar 3-0 van maakte. Uiteindelijk verloor Ajax met 4-1 (en werd twee weken later definitief uitgeschakeld). Zo'n twintigduizend toeschouwers waren naar het Népstadion gekomen voor deze wedstrijd tussen twee Europese middenmoters. Het Népstadion had zich voor die gelegenheid blijkbaar aan het niveau van beide ploegen aangepast: in één van de doelnetten zat een gigantisch gat, ontdekten de keepers Piet Schrijvers en Peter Jager en trainer Brom op de wedstrijddag. Daarmee hield voor Ajax de alertheid in het Népstadion op. Zou het ooit nog wat worden tussen het Népstadion en Ajax? 1900 2000 De inmiddels 66-jarige Piet van der Kuil (zestien interlands) excelleerde in de jaren vijftig en zestig als rechtsbuiten. Eerst vier seizoenen lang bij Ajax, waar hij in de jaargang '55-'56 topscorer werd met zeventien doelpunten, later voor eenzelfde periode bij PSV. 'Het werd Eindhoven, maar het had ook Espagnol kunnen zijn. Faas Wilkes en ik zouden samen gaan, alles was rond, en opeens eiste Ajax een transfersom van 450.000 gulden. Daar ketste het op af. Het was te vergelijken met de situatie waar Frank en Ronald de Boer twee jaar terug in terechtkwamen met Barcelona. Toen heb ik gezegd: ik speel nooit meer voor jullie. Maar ja, je kent het gezegde: eens Ajacied, altijd Ajacied. En zo werkt het ook. Ajax is als een mooie vrouw. De spontaniteit, gezelligheid, de sfeer, het gekanker op het voetballen..., daar voel ik mij thuis. Ik was afgelopen week nog op de Toekomst, speelden we met mijn team tegen de D2. Begin oktober heb ik een voetbalschool opgezet, waar talentjes van tien tot twaalf jaar komen trainen. Allemaal uit de IJmond, mijn regio. Het kaf, noem ik het. Maar ik weet uit ervaring dat juist uit dat kaf ook kanjers voort kunnen komen. Dat Ajax straks honderd jaar wordt, betekent zoveel, 't Is me wat, als je kijkt dat ze in die tijd uitgegroeid zijn tot een gigantische club. De Meer te klein! En dan de ArenA. Ik kijk ernaar uit, het eeuwfeest, kom je vast allemaal mensen tegen die je een hele tijd niet hebt gezien. Lijkt me heerlijk.' Tekst: Pauline Blom, foto: Louis van de Vuurst 204 AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 203