TUNGSRAM Foto: Soenar Chamid bijzondere Ajacied niet bij aanwezig. Piet Keizer, het grote talent dat in februari 1961 gedebuteerd had in het eerste, weigerde in de ochtend van 28 november zijn huis uit te komen, ondanks aandringen van aanvoerder Ger van Mourik. Keizer was bang om te vliegen en bleef in Amsterdam. De tweede Europa-Cupwedstrijd die Ajax in het Népstadion zou spelen was in het kader van een ander toernooi en tegen een andere tegenstander. Ajax was de eerste Nederlandse club die in het in 1960 opgezette toernooi voor bekerwinnaars zou spelen. Tegenstander Ujpesti Dózsa, de ploeg van de Binnenlandse Zaken, had in Amsterdam verrassend met 2-1 verloren. In het lege Népstadion, voor een schamele vierduizend toeschouwers, kreeg Ajax via Cees Groot al na enkele minuten een grote kans, maar de Zaankanter wachtte te lang. Het bleek typerend voor de wedstrijd, waarin de Hongaren Ajax te snel af waren, al werd het in het laatste kwartier nog onverwacht spannend. Eerst bracht Peet Leo Beenhakker in het Népstadion, waar het Nederlands elftal op 14 mei 1985 een WK- kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije speelde. Petersen de stand terug tot 3-1 en in de slotminuten vloerde een Hongaar Jan Dahrs in het strafschopgebied. Een (benutte) penalty had beide ploegen op een totaalstand van 3-3 gebracht, maar scheidsrechter Johannes Malka floot niet. Na afloop beklaagden enkele Ajacieden zich over het lakse optreden van de arbiter, maar dat wees meer op onervarenheid dan op realiteit. De Hongaren hadden het 'groene' Ajax met de Europa-Cupwetten kennis laten maken: hard spel, tijdrekken (zelfs de ballenjongens deden eraan mee) en stiekeme trapjes en duwtjes. Pas vijfjaar later kon Ajax zich met de beste teams gaan meten, al kwam het eerste Europese succesje nog in hetzelfde seizoen: in april won Ajax het Intertoto-toernooi. Blunders In het seizoen 1978-1979 ontmoette Ajax zijn derde Hongaarse tegenstander, nu in (de achtte finale van) het UEFA- Cuptoernooi. Legerploeg Honvéd Budapest, geen schim meer van de wonderploeg uit de jaren vijftig, bleek toch Het Nederlands elftal betreedt het veld in Budapest, waar dankzij een doelpunt van Ajacied Rob de Wit met 1-0 van Hongarije gewonnen werd. Foto: Soenar Chamid AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 202