leuzen scanderen: Ceausescu weg! Ceausescu weg! Toen zag ik het leger komen. Mijn stad ligt achter de bergen. In de bergen stond de kazerne. Die kon je vanuit de stad zo zien. Er werd heel veel geschoten. Het leger beschoot de stad, de stad beschoot de kazerne. Ik was een kind en raakte er toch door opgewonden. Je weet niet wat er nou precies aan de hand is. Maar een ding wist je wel: het was vreselijk. Ik zag mensen neergeschoten worden, vlak bij ons huis. Ik was bang dat het leger ook ons huis zou binnenvallen en dat ze ons zouden doden. Die angst is niet te omschrijven. We hadden geen idee hoe het ging aflopen. Ik ben er nog steeds erg in geïnteresseerd wat er toen is gebeurd. Ik zag hier laatst een documentaire over de Roemeense revolutie. Vlak voor kerst was dat. Ik vond het geweldig om te zien. Onvoorstelbaar wat er toen allemaal is gebeurd. In Roemenië zelf krijg je maar zeer beperkt informatie over hoe het allemaal is verlopen. Je ziet wat mensen schieten, je ziet wat van het proces tegen de Ceausescu's en dat is het. Nu denk ik dat dat proces zelf ook zeer oneerlijk is verlopen. Men wilde een snelle wraak voor degenen die waren omgekomen. Het was het gemakkelijkst om Ceausescu en zijn vrouw ter dood te veroordelen. Het vonnis werd ook meteen uitgevoerd. Het klopte niet. Ze hadden een goed proces moeten krijgen, een burgerproces met een normale rechter. Nu hadden ze geen schijn van kans. In die zogenaamde rechtbank zaten alleen maar militairen die van tevoren al wisten dat ze

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 19