Foto: Collectie Ajax Ger van Mourik bij de toss voor de wedstrijd tegen Vasas Budapest op 26 februari 1958. Rob de Wit Het Népstadion heeft niet alleen grote voetballers mogen begroeten: zo werden er in 1966 de Europese atletiekkampioen- schappen gehouden en was basketbal er begin jaren zestig populair. Concerten vonden er ook plaats, onder andere van Louis Armstrong in 1963 en Queen in Eddy Pieters Graafland krijgt in Budapest op de doellijn assistentie van Guus van Ham en Wim Anderiesen. monumentale ingang met twee pilaren die een betonnen blok ondersteunen waarop de vijf Olympische ringen prijken, leidt naar een tuin met een rij pijnbomen, één voor iedere Hongaarse medaillewinnaar op de Spelen. De Hongaren, onderdrukt door de nazi's en de communisten, zijn trots op hun sporthelden, die op het voetbalveld en de atletiekbaan hun overheersers wél de baas konden zijn. Een herinnering aan de communistische overheersing is een gedeelte van de tribune aan de westkant. Die heeft een ondergrondse toegangsweg, zodat partijfunctionarissen met hun limousines ongezien het stadion in en uit konden. 1986. Veiligsheidsregels deden de capaciteit in de loop der jaren terugvallen tot zo'n 72.000. En wat het voetbal betreft: alle grote interlands werden en worden er gespeeld. Een voor Nederland zeer glorieuze was die van 14 mei 1985 toen een solerende Rob de Foto: Collectie Guus van Flam Wit met een stiftbal Oranje in de race hield voor het WK 1986 (0-1). Ruim een jaar later, op 15 oktober 1986, scoorde Marco van Basten er de enige treffer tijdens een EK-kwalifïcatiewedstrijd. De Wit en Van Basten zijn twee van de weinige succesvolle Ajacieden in het AJAX MAGAZINE MAART 2000 199

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 198