Foto: Imago/Omnipress In 1950 begon de bouw van een nieuw nationaal stadion, op slechts een halve kilometer van het Millenaris-stadion. Architect Karoly David, ook verantwoordelijk voor andere stadions achter het IJzeren Gordijn, kwam met plannen voor een groots, vrijwel onoverdekt stadion met een capaciteit van 100.000 toeschouwers. Het meest opmerkelijke aan het Népstadion is echter de wijze waarop het gebouwd is, of beter gezegd: door wie. Zo'n tienduizend arbeiders zouden 'vrijwillig' meegeholpen hebben tijdens de bouw. Zonder twijfel waren zij geïnspireerd door het feit dat de belangrijke sportmensen uit die tijd óók aan de bouwwerkzaamheden deelnamen. Het idee dat je samen met een topsporter, een held, aan een stadion kunt bouwen, zal ook aan de vrijwilligheid hebben bijgedragen. Het verleent het stadion nog immer een inspirerend imago: het werd gebouwd door sporters én toeschouwers samen. Dat viel al mooi samen op de opening van 20 augustus 1953: steeplechaser Ladislav Yesensky sprong die Er zijn van die stadions waarin het maar niet wii lukken. Zo is het PSV-stadion Ajax de laatste twintig jaar niet vaak gunstig gezind geweest, in de Europa Cup heeft Ajax weinig goede herinneringen aan het Népstadion in Budapest. Drie keer speelde de club er een wedstrijd, drie keer in een ander toernooi en drie keer ging het faliekant mis. Dat gebeurde tegen drie verschillende clubs: Vasas Budapest, Ujpesti Dózsa en Honvéd Budapest. Het immense Népstadion is een nationaal stadion, dat door verschillende clubs wordt gebruikt. dag over de horden die hij er zelf had neergezet! En de bezoekers konden heerlijk wegdromem: misschien zaten zij wel op een stuk beton dat Puskas zelf er had neergelegd! Het Népstadion had vanaf het begin alleen maar zitplaatsen en is tot op de dag van vandaag grotendeels onoverdekt. In 1962 kwamen er gigantische scoreborden en (pas) in 1977 lichtmasten. Het stadion is - zeker gemeten naar huidige maatstaven - niet bepaald modern, maar het heeft zeker nog allure. Een grote, AJAX MAGAZINE MAART 2000 197

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 196