P S studiezaal opgesloten, en daar word ik niet blij van.' Hij spuugde op de grond. Een mager zesje. De grond van het fietsenhok lag bezaaid met fluimen. Voor de grootste, de vieste, de groenste of de taaiste konden punten worden verdiend. Verveling baart lijstjes. De echte winnaars hingen echter aan het plafond, soms wel weken, bewonderd door iedereen. 'Ik ben verdomme geen klein kind! Ik kan niet tegen onrecht. Straf is okee, maar dan mag je wel eerst iets verkeerds doen.' Ketelaar draaide een nieuw shaggie. 'Zoals toen je het veld uit moest omdat je zogenaamd Koeleman neer wilde halen,' rakelde Dijkstra de wedstrijd tegen de surveillanten nog maar eens op. 'Ik raakte hem niet eens! En toch moest ik eruit!' 'Maar goed dat je hem niet raakte, want als dat wel was gebeurd, was je niet alleen het veld uitgestuurd, dan had je onmiddellijk van school gemoeten.' 'Maar we wonnen toevallig wel,' reageerde Ketelaar fel. 'Als ik hem niet vanaf het begin zo had aangepakt had het wel eens heel anders kunnen lopen.' Iedereen knikte. Dat was wel waar natuurlijk. 'De doelpuntenmaker staat in het zonnetje. Maar als er geen doelpunten worden voorkomen aan de andere kant win je nooit! Als ik bijvoorbeeld mee had mogen doen van de zomer dan had niemand nu van Panenka gehoord. Daar had ik wel raad mee geweten. Zo een moet je meteen aanpakken.' Het was weer zo ver. Ruim baan voor Ketelaar. 'Maar dan was West-Duitsland nu Europees kampioen geweest, en niet T s j echoslo wakij e. 'Nee, dan hadden wij in die finale gestaan!' 'Maar we hebben die Tsjechen toch aangepakt? Neeskens eruit, Van Hanegem rood, als ik het me goed herinner.' Ketelaar werd bozer en bozer. 'Ik kan niet tegen onrecht. En Van Hanegem is toen geflikt! Als een kleine jongen. De grote Van Hanegem!' Zwaag porde het vuurtje nog wat op. 'Net als jij, je raakte Koeleman niet eens!' AJAX MAGAZINE MAART 2000 Ketelaar trok woest aan zijn shaggie en blies de rook krachtig naar het plafond van het fietsenhok. Richard lachte. 'Hé Gerard, heb je misschien iets te paffen voor me?' 'We zouden ze eigenlijk in een hinderlaag moeten laten lopen,' zei Gerard, Richards vraag negerend. 'Een val zetten en ze erin laten lopen!' 'Huh?' 'Kijk, als wij volgens Koeleman kinderachtig doen, dan moeten we volgens hem eindelijk eens een keer volwassen doen. Maar als we eens een keer 's avonds weg willen, of wat langer opblijven omdat er een goeie film op tv is ofzo, dan mag dat niet omdat we volgens diezelfde Koeleman nog maar kinderen zijn. Hij draait het altijd precies zo als het hem op dat moment uitkomt.' Gerard stopte en keek om zich heen of iedereen nog volgde. 'Laten we een plan bedenken waardoor ze of het een of het ander moeten beslissen. Of we zijn kinderachtig, of we zijn het niet. Ze mogen zelf kiezen!' Ketelaar spuugde op de grond en grinnikte. En een voor een begonnen ze te lachen, en eensgezind schraapten ze hun keel en spuugden op de grond. 'Luister,' zei Gerard. Koeleman zat op zijn vaste plek, en keek met een oog mee naar de documentaire die op tv was en hield intussen een dreigend handgemeen bij de tafeltennistafel in de gaten. Dijkstra en Ketelaar waren verveeld pingpongballetjes heen en weer aan het knallen en af en toe vloog er al eens een batje mee. 'Hé, stil nou 's daar, we kunnen de televisie nauwelijks verstaan,' riep Zwaag naar de ruziemakers, vlak voor Koeleman in wilde grijpen. 'Lekker interessant zeker?' fleemde Ketelaar terug en sloeg uit alle macht een balletje richting televisie. 193

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 192