Ik gooide mijn kop te snel in de wind' IIUVAQSVUIQIH Hij zette in op twee sporten, was succesvol in beide, maar wist dat succes in het tennis noch het voetbal te continueren. Wat voetbal betreft kan Frank Janssen wel terugzien op één officieel optreden in het eerste van Ajax. En dat was niet zomaar een wedstrijd: de bekerfinale in 1980 tegen Feyenoord in een volle Kuip. Eendagsvlieg Janssen kijkt tevreden terug op die wedstrijd, ondanks de 3-1 nederlaag en een kostbaar foutje. In tegenstelling tot wat bij jonge Ajax- talenten gebruikelijk is, arriveerde Frank Janssen op relatief late leeftijd bij de club. Pis op zijn zeventiende maakte hij er zijn entree. 'Cees de Groot, scout van Ajax, Itaalde me weg bij De Kennemers. Ik zag het als een voordeel dat ik niet uit de jeugdopleiding van Ajax kwam. Als gekochte speler kon je financieel meer eisen dan als je een van de velen uit de jeugd zou zijn. Bovendien had AZ ook nog belangstelling, waardoor mijn vader en ik beide clubs tegen elkaar uit konden spelen. Ik kreeg een tweejarig contract. Sportief gezien maakte mijn 'late' komst naar Ajax Foto: George Verberne door AAarcelle van Hoof weinig uit. Ik vond de jeugdopleiding toen niet zo goed. Je zag geen verschil tussen jongens uit de eigen opleiding en gekochte spelers. Ik heb wel met Wim Kieft, Frank Rijkaard en Gerald Vanenburg gevoetbald. Die kwamen vanuit de A-jeugd naar het C-elftal, waarin ik speelde. Opmerkelijk genoeg zagen die jongens in het begin tegen spelers van het C-team op! Maar je zag al snel dat ze wat extra's hadden.' Taakbewust 'Ik begon heel goed in het C-elftal. Floewel ik een allroundspeler was, heb ik bij Ajax altijd voorstopper gespeeld. Leo Beenhakker was in het begin mijn trainer. Met hem kon ik het prima vinden. Hij kon zijn visie heel goed op het elftal overbrengen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Aad de Mos die ik in mijn tweede jaar meemaakte. We wonnen in het begin alles, onder andere een toernooi in een vol Bernabeu-stadion in Madrid. Beenhakker leerde mij om vanuit mijn positie te spelen. Ik was een dienende speler. Als ik taakbewust functioneerde kregen de creatievere spelers de kans om meer hun vrijheid te gebruiken. Ik vond het fantastisch dat Ajax me wilde hebben, hoewel ik nooit zo met het profvoetballer worden bezig ben geweest. Ik beoefende lange tijd twee sporten, en dat is een beetje mijn manco geweest. Naast voetbal beoefende ik tennis. Ik ben op mijn zesde als voetballer begonnen bij Stormvogels, de club waar mijn vader nog met onder anderen Cees Groot had gespeeld. Toen ik tien was ging ik er ook nog bij tennissen. Dat ging me goed af; in de jeugd ben ik nog een paar keer Frank Janssen (links) en Petur Petursson, met wie hij na de wedstrijd shirtjes ruilde.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 183