Jan Olde Riekerink: 'Daniël is een typische Ajax-voetballer. Technisch sterk en zelfs in de dekking nog altijd goed aanspeelbaar' Al plaatste hij bij de grote hoeveelheid coffeeshops in de stad in eerste instantie nog de nodige vraagtekens. Langzamerhand is hij gaan inzien dat Nederland synoniem is voor vrijheid. 'Mensen zijn hier veel meer open minded dan in Colombia. Hier wordt veel gemakkelijker gepraat over bijvoorbeeld sexualiteit. Ik merk het aan mezelf. Ik verander zelf ook mee.' In organisatorisch opzicht zijn de verschillen tussen beide landen, tot zijn verdriet, schrijnend groot. Een kleine groep machthebbers houdt Colombia in een houdgreep van corruptie en drugscriminaliteit. 'Ik merk het aan mensen met wie ik over mijn land praat. De link met drugs wordt vaak als eerste gelegd. Jammer, maar misschien wel begrijpelijk. Je mag dat niet veroordelen. Ik zou het als buitenlander misschien zelf ook zo benaderen.' Dat zowel in Nederland als in Colombia vrijwel iedereen het voetbal een warm hart lijkt toe te dragen, is een heel wat prettigere constatering. Al verschilt dat voetbal op bepaalde punten aanzienlijk. 'Het Zuid- Amerikaanse voetbal is langzamer en de spelers hebben meer vrijheid om hun kunsten te vertonen. Hier wordt vaak wat minder frivool gespeeld en staat het resultaat voorop. De bal doet hier het werk in plaats van de speler.' Flink aanpoten Zijn eerste weken bij Ajax zullen hem lang heugen. In voetballend opzicht was het flink aanpoten om volwaardig mee te kunnen draaien. 'Met het bewegen zonder bal en het voor mezelf creëren van ruimte heb ik nog steeds moeite. Net als met het tempo waarin wordt gespeeld. In tactisch opzicht kan ik het niveau aan. Maar ik leer iedere training nog wel iets bij.' Zijn trainer in de Al Jan Olde Riekerink hielp de nieuweling in voetballend opzicht op de goede weg. 'Vooral van hem heb ik veel geleerd. Hij liet me nooit gaan, wees me altijd op mijn tekortkomingen. Dat heb ik blijkbaar nodig.' De huidige assistent van hoofdtrainer Jan Wouters bevestigt die lezing. Olde Riekerink: 'Daniël heeft het toen goed opgepakt. Zeker als je weet dat hij voor zijn komst naar Ajax gewend was slechts één keer in de week voor zichzelf te trainen. Hij heeft niet voor niets de overstap naar het tweede mogen maken. Ik zie in hem ook een typische Ajax-voetballer. Technisch sterk en zelfs in de dekking nog altijd goed aanspeelbaar.' Een exceptioneel talent wil hij Cruz niet noemen. 'Een exceptioneel talent is volgens mij iemand die op zijn zeventiende in het eerste staat. Ik houd het liever op een talent, zonder meer.' Spelers als Richard Witschge, John O'Brien en Dani worden door Cruz bewonderd. Maar de verrichtingen van Lazio Roma's Juan Veron of - dichter bij huis - clubgenoot Brian Laudrup brengen hem pas echt in vervoering. 'Veron is zo ongelofelijk allround... Een completere voetballer bestaat bijna niet. En wat Brian betreft, ook hij kan alles met een bal. Het lijkt bij hem allemaal zo gemakkelijk te gaan. Fantastisch!' De droom ooit met de Deense balvirtuoos samen te mogen spelen houdt hem bezig. Een droom die, als het aan hem ligt, binnen twee seizoenen gestalte krijgt. AJAX MAGAZINE MAART 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 107