Cruz had de stap naar Europa al eerder kunnen maken. Het Engelse Charlton Athletic FC was even in de markt en de toen 15-jarige speelde zelfs een proefwedstrijd tegen Chelsea, maar het veto van zijn vader voorkwam een akkoord. Reden: vader Cruz zag zijn zoon liever beginnen aan een aan een universitaire studie in de Verenigde Staten. 'Achterafkan ik gelukkig zeggen dat het de juiste beslissing is geweest. Kijk waar ik nu zit.' Van een studie kwam het niet, maar enkele jaren later dong Ajax naar zijn diensten, terwijl ook Real Madrid geïnteresseerd was. Ondanks het door hem zo verfoeide koude weer, stond zijn keuze voor Amsterdam bij voorbaat vast. Zijn korte verblijf in Engeland maakte een dusdanige indruk dat hij een toekomstige terugkeer naar het eiland niet uitsluit. 'Amsterdam en Londen lijken veel op elkaar. In Spanje moet je maar afwachten hoe het leven daar is. Dat was mede bepalend voor mijn keuze. Het bevalt me allemaal prima. Mooie stad, prachtige oude huizen, grachten en aardige mensen. Alleen die kou... Ik heb soms tijdens een wedstrijd zulke koude voeten dat ik de bal niet eens voel!' Castgezin Door de toegewijde begeleiding van het gastgezin Stap en de vriendschappen met twee andere Zuid-Amerikanen uit de jeugdopleiding vond Cruz snel zijn draai in Nederland. Vanaf mei hoopt hij zijn eigen appartement te mogen betrekken in Amstelveen. 'Vooral het begin was moeilijk. Je kent in het begin niemand en zit aan de andere kant van de wereld. Gelukkig kon ik direct goed opschieten met Fronio Walker en Jose Luis Valencia (allebei spelend in de Al, RJ) en ploeggenoot Aaron Mokoena. Dat maakt het toch gemakkelijker.' Ondanks dat, zo laat hij weten, blijft de heimwee knagen. Mede daarom vormen het telefonisch contact met zijn vader en het drukke e- mailverkeer met de in Colombia achtergebleven vriendenkring een dagelijks terugkerend ritueel. 'Daarnaast zie ik mijn familie twee keer in het jaar en studeert mijn zus in Parijs. Ook dat maakt het allemaal dragelijker.' Amsterdam sloot hij inmiddels in zijn hart. 107

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 106