'Binnen twee jaar sta I De grenzeloze ambities van AfJAK 1 Daniël Wat je van ver haalt moet iets extra's hebben. Daarom zijn de verwachtingen ten aanzien van tweede-elftalspeler Daniël Cruz uit Colombia hooggespannen. Zelf weet Daniël Alberto Cruz Castro, die zich in juli voor vijf jaar aan Ajax verbond, dat het allemaal goed zit. De 18-jarige Zuid-Amerikaan denkt binnen twee jaar de sprong naar het eerste te kunnen maken. Hij zegt het zonder een spoor van zelfingenomenheid. Een knap streven. Zeker als je weet dat Ci uz bezig is aan zijn eerste jaar in het lljfchaduwelftal en vorig seizoen nog Jjigewoon' in de Al speelde. Natuurlijk, ■Kjax laai niet zomaar een talent overkomen vanuit den vreemde. Maar voor menig talent bleek juist de laatste stap te groot. De overgang van het jeugd- naar het seniorenvoetbal hakt er bij menigeen al flink in. 'Natuurlijk eerst als bankspeler', tempert Cruz zijn ambities enigszins. 'Als wissel moet het mogelijk zijn uit te groeien tot een volwaardig lid van de A-selectie. Wat er ook gebeurt; in paniek raken is niet nodig. Ik heb alle tijd!' De benjamin van het tweede - Cruz is veruit de jongste binnen de selectie van Tonny Bruins Slot - lijkt het gelijk met die uitspraak aan zijn zijde te hebben. Zijn vijfjarige contract spreekt in dat opzicht boekdelen. Cruz erfde het voetbaltalent niet van een vreemde. Vader Jose Luis Cruz was een meer dan verdienstelijk voetballer die onder meer voor het Argentijnse River Plate speelde. Op de door vader Cruz opgerichte Academia de Futbol Tucuman door Ronald Jonges foto's Louis van de Vuurst maakte Cruz junior kennis met het voetbalspel. Op zijn zestiende liet hij de voetbalschool achter zich en volgde de overstap naar America, volgens Cruz het Ajax van Colombia. Voor korte duur, want vijf maanden later stond Ajax Amsterdam voor de deur. Zo leverde het wereldwijde netwerk van Ajax-scouts een nieuw talent voor de Toekomst op. 'In Colombia kent iedere voetballiefhebber Ajax,' zegt Cruz. 'In 1995 was op de Colombiaanse televisie te zien hoe Ajax de Champions League won. Kluivert, Davids, Rijkaard...' Hij zwijgt even, peinzend, en vervolgt: 'Best raar dat je enkele jaren later zelfbij die club speelt. In Zuid-Amerika is sowieso veel respect voor het Europese voetbal. Ieder prof daar wil wel in Europa spelen. Naast de betere organisatie valt hier gewoon veel meer te verdienen.' 106 AJAX MAGA7INF MAART 5(1(1(1 'Hier doet de bal het werk in plaats van de speler, zoals in Zuid-Amerika'

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 105