gemis. En dat is niet alleen in Nederland het geval, maar in heel Europa.' Weerstand en piekbelasting 'Tweede-elftalspelers kwamen voorheen in de vertegenwoordigende teams uit en hadden daar een basisplaats. Vervolgens komen ze bij het tweede op de bank terecht. Dat hebben ze nog nooit meegemaakt! Als zij er niet waren, won het elftalletje niet. Ze zaten altijd bij de beste vijf of zes. Nu worden ze geconfronteerd met het prof-zijn, met contracten en met managers. Vroeger had je met het spelertje en zijn ouders te maken. Er komen andere facetten bij die storend kunnen zijn voor de ontwikkeling van een jeugdspeler. Bij het volwassen worden had je vroeger de dienstplicht te vervullen. Dat had een positief effect op de voetbalcarrière van een jongen. Discipline, mentale en fysieke weerbaarheid en teamverband waren belangrijke elementen waar dienstplichtige Foto's: Louis van de Vuurst Tweede-elftalspelers in de basis bij het eerste elftal in het seizoen 1999-2000 Aaron Mokoena Brutil Hosé Quido Lanzaat Pius Ikedia (naar Borussia Mönchengladbach) Christopher Kanu Mitchell Piqué Kevin Bobson speelminuten krijgen. Als het eerste team Europees speelt, zijn er spelers mee op trainingskamp en die kunnen dan niet doordeweeks in het tweede spelen. Als er vriendschappelijke "tv-wedstrijden" zijn, mis ik ook weer een aantal spelers. Ook voor de jongens zelf is het moeilijk dat zij, ook als ze goed hebben getraind, weer op de bank moeten zitten omdat een eerste-elftalspeler wedstrijdritme moet opdoen. Het tweede elftal zie ik ook als voorportaal van de aandienende jeugd, de plek waar talenten hun eerste schreden zetten in het seniorenvoetbal. Er is voor mij een groot verschil met vroeger. In de tijd dat Witschge en Winter nog junior waren, was de jeugd verder, brutaler. In hun persoonlijke ontwikkeling waren ze verder, ondanks dat hun houding ook door ons wel kritisch werd besproken. Ze waren niet zo intensief "begeleid". Nu is de begeleiding veel intensiever. Het begint al bij de E'tjes. Alles is geregeld; transport van school naar huis, kleding, groepsgewijs lunchen, studiebegeleiding, aangepaste trainingstijden, noem maar op. Ik ging vroeger met de A-jeugd met de bus naar Lorret de Mar. Speelden we tegen Sevilla en tegen Barcelona in de finale. Maar we gingen met de bus. Nu gaan de D'tjes geheel verzorgd met het vliegtuig naar een groot toernooi in Barcelona met Paris Saint Germain, Inter, Manchester United, noem maar op. Wat is er gebeurd met het jeugdtoernooi van Blauw Wit? Europa wordt kleiner, de grenzen vervagen. Het internationale voetbal ontwikkelt zich en Ajax moet daarin meegaan. Het is dan heel typisch dat op Europees niveau er amper toernooien worden gespeeld voor spelers tussen 18 en 21 jaar. Dat vind ik een grote tekortkoming, ook bij de grote clubs. De ontwikkeling van de jonge speler dient internationaal gericht zijn, maar er is totaal geen competitie in dat verband. Een groot

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 102