'Ik zag bij Feyenoord gewoon geen toekomst meer, omdat er geen doorstroming was vanuit de jeugd' gelegenheid was om op de tribune tot de slotsom te komen dat de overstap naar Ajax beter niet zou zijn gemaakt. Maar niets is minder waar. Knopper heeft nooit spijt gehad van zijn keuze. Hij stroomde door vanuit de Feyenoord-jeugd naar het eerste van Ajax. Knopper: 'Ik ben niet voor niets weggegaan. Ik zag bij Feyenoord gewoon geen toekomst meer, omdat er geen doorstroming was vanuit de jeugd. Daarom wilde ik naar Ajax. Daar gebeurt dat wel. Ik wilde naar Ajax om me verder te ontwikkelen. Ik ben er als voetballer alleen maar beter van geworden. Ik heb er lang over gedaan om de knoop door te hakken. Met mijn vader heb ik er uitgebreid over gesproken. Ik zei: pap, ik wil naar Ajax. Hij was het eens met mijn argumenten. Feyenoord zag het natuurlijk anders. Ik heb er drie gesprekken gehad. Daarin probeerde de club me ervan te overtuigen dat er wel mogelijkheden zouden zijn om door te stromen. Ze wilden me niet kwijt, maar mijn besluit stond vast. In die gesprekken, onder andere met mijn oude trainer uit de BI Steve Wasiman en met Jorien van den Herik, werd ik best onder druk gezet. Op een goede manier, want zij wilden gewoon niet dat ik wegging. Als ik niet sterk in mijn schoenen had gestaan, hadden ze me waarschijnlijk toch nog kunnen ompraten. Feyenoord had het recht om zich te verdedigen, om te zeggen dat het anders was, maar ik ging er niet anders door denken. Ik zei: "Ik heb het hier zes jaar heel erg naar mijn zin gehad, maar het is voor mij tijd om een andere weg te kiezen. En wat jullie er verder van vinden, zal me worst zijn. Ik ga." Maar gelukkig zijn we wel goed uit elkaar gegaan.' Wist je van het gentlemensagreement tussen Ajax, Feyenoord en PSV om geen jeugdspelers bij elkaar weg te halen Knopper: 'Ja, dat wist ik. Maar zo is het ook niet gegaan. Ajax heeft mij niet gevraagd om te komen. Ik heb Ajax gevraagd of ik mocht komen. Althans, mijn vader heeft dat gedaan. Hij heeft Co Adriaanse gebeld en gevraagd of ik bij Ajax mocht komen trainen en spelen. Dat mocht.' Was het niet raar om opeens Ajacied te worden? Knopper: 'Ik was het altijd al geweest. Toen ik klein was, was Ajax al mijn club. In de kampen waar de jeugd altijd in is verdeeld, hoorde ik bij Ajax. Dat wisten al mijn vrienden. Zij vonden het best wel raar toen ik bij Feyenoord speelde. Hoe kan dat nou, zeiden ze dan, je bent voor Ajax, maar je speelt voor Feyenoord. Dan zei ik dat Feyenoord ook een goede club was en dan eindigde de discussie. Maar toen ik uiteindelijk toch naar Ajax ging, begrepen ze dat heel goed. Ik droomde er als klein kind, zoals veel kleine kinderen, van om in Ajax 1 te spelen. Die droom is uitgekomen. En dus voel ik me op en top Ajacied.' Knopper verruilde Feyenoord voor Ajax vanwege de doorstromingsmogelijkheden. De geschiedenis bewees het gelijk van die keuze. Maar toch zijn er uit de talentvolle Al waar Knopper in speelde, weinig spelers doorgebroken. De hoop was er bij velen, de allure ook, maar het door Adriaanse en Van Gaal berekende gemiddelde van anderhalve doorgestroomde speler per jaar, werd precies gehaald in de personen van één: Knopper, en Kofi Mensah als halve. Knopper: 'Van Arno Splinter had ik toch wel verwacht dat hij het zou halen. Van Dennis Schulp ook en van Kofi Mensah. Tja, wie had je nog meer...? Ik dacht AJAX MACA7INF I A N II A R I ?OOfl

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 39