momenten die fantastisch zijn. Die momenten heb ik niet. Nog niet' 'Jari Litmanen heeft vergelijking hem niet zenuwachtig meer. Knopper: 'Ik heb heel veel van hem geleerd. Omdat ik toch op de tribune zat, lette ik op hem. Ik keek hoe hij technisch/tactisch functioneerde. Hij heeft momenten die fantastisch zijn. Die momenten heb ik niet. Nog niet. Misschien komt dat ook nooit, misschien ook wel. Als ik tactisch slimmer word en minder hoef te werken, meer op gogme kan doen, kan ik het misschien wel. Nu ben ik nog te veel met mijn eigen spel bezig. Maar je moet ook niet vergeten dat Jari in een heel ander Ajax speelde dan ik nu. Als ik eerlijk ben zat daar veel meer kwaliteit in. Ga maar na, hij speelde met Van der Sar, Reiziger, Blind, Winston Bogarde, Frank en Ronald de Boer, Kluivert, Finidi George, Edgar Davids en Marc Overmars. Als je dat vergelijkt met ons... Zij spelen nu allemaal wereldtop. Bij ons is dat jammer genoeg niet het geval. Nog niet, maar het kan nog komen. De tijd zal het leren.' publiek morde. Soms ingehouden en mopperend, soms luidruchtig en ongenuanceerd. Dat Ajax zelfs bovenaan kwam te staan, deed daar niets aan af. Knopper: 'Ik vind dat we soms niet goed gespeeld hebben. Zeker in de helft van de wedstrijden hebben we beneden ons niveau gespeeld. Dat is te vaak. Het wisselt bij ons nog te veel tussen goed en slecht. Hapoel Haifa uit en thuis, die extremen zo'n beetje. Er zit een wereld van verschil tussen wat we in die wedstrijden lieten zien. Waarschijnlijk hoort dat bij een team in opbouw, anders heb ik er ook geen verklaring voor. Met de kwaliteit van de spelers moet het eigenlijk als een zonnetje kunnen lopen. Dat doet het veel te weinig. Meestal is het maar de helft van het elftal dat lekker loopt te voetballen. Willem II uit, en MW uit, dat waren wedstrijden dat het wel lekker liep, maar verder zijn we, ook in de wedstrijden die we uiteindelijk wel wonnen, veel te vaak niet in ons spel gekomen. We zijn vaak door het oog van de naald gekropen. Soms was dat geluk, soms dwongen we het af. Waar het aan ligt weet ik ook niet. De eerste helft van het seizoen is moeizaam verlopen. We hebben een grote groep, maar doordat er te veel blessures waren, moesten er steeds opnieuw jonge spelers ingepast worden, die het al moeilijk genoeg hadden als ze met zo min mogelijk risico speelden. En bij Ajax loopt het pas als er wel risico in het spel zit. Anders zijn we te voorspelbaar en dus te gemakkelijk te bestrijden. Het is geen verwijt, iedereen doet wat hij kan. Als elftal groei je pas als je een tijd met dezelfde spelers kunt spelen.' durven dromen. Van basisspeler groeide hij zelfs uit tot clubtopscorer. Met het team als geheel is het een ander verhaal. Het spel draaide niet. Soms was het niet om aan te zien, terwijl er wel veel mensen keken. Het Varkenoord verlaten Ondanks de statistische gegevens die het tegendeel waarschijnlijk maken, zou Knopper ook bij Feyenoord wel zijn doorgebroken. Zijn kwaliteiten zijn daarvoor te onmiskenbaar. Misschien was dat zelfs wel eerder gebeurd. Je zou zeggen dat er in de Olsen-periode voldoende Het door Knopper opgesomde rijtje spelers doet de heimwee opwellen. Voor een deel is dat vals sentiment; voor een ander deel zal datzelfde rijtje altijd Ajax' Aap-Noot - Mies blijven. Gelukkig was het leesplankje aan leerling Knopper wel besteed. Hij leerde zo het voetbal lezen. Hapoel uit en thuis Er is alle reden tot persoonlijke tevredenheid. Knopper maakt een ontwikkeling door waar hij nooit van heeft AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 37

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 37