Terugblik op een decennium 'sUNDssnin 1920-1930 Foto: Jasper Wiedeman Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik vierden in 1926 hun zilveren huwelijksfeest, ter gelegenheid waarvan deze foto van het gezin, met prinses Juliana, genomen werd. Drie jaar eerder was Wilhelmina's 25-jarig regeringsjubileum gevierd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1921 werd de zwerver Cornelis de Gelder, kandidaat van de Anti- Stemdwang- of Rapalje-partij, tot grote woede van de goegemeente gekozen in de Amsterdamse raad. Had-je-me-maar, zoals de bijnaam van de landloper luidde, was voor het karretje gespannen van de partij, die wilde aantonen dat het gemene volk te dom was om op verantwoorde wijze van zijn stemrecht gebruikt te maken. Het geval liep met een sisser af doordat Had-je-me-maar nog voor hij kon worden geïnstalleerd, werd opgepakt wegens openbare dronkenschap. In 1921 maakte Charlie Chaplin voor het eerst een film waarin hij zich niet neerzette als de karikaturale slapstickkomediant. 'The Kid', een drama met mensen van vlees en bloed die elk op eigen wijze het slachtoffer zijn van sociale misstanden, was voor het publiek een openbaring en trok miljoenen toeschouwers. Door de ontwikkelingen tijdens de Eerste Wereldoorlog was een grote vooruitgang geboekt in Marconi's uitvinding die men eerst draadloze telegrafie, maar al spoedig radio noemde. Uitzendingen voor het publiek werden kort na 1920 mogelijk. De meeste landen kregen een staatsomroep; in Nederland ontstond echter de unieke situatie dat ook de ether verzuild was. Het shirt van Wim Volkers, die in 1923 debuteerde in Ajax 1 en in 265 competitiewedstrijden 128 doelpunten maakte voor de club waarvan hij later penningmeester en voorzitter werd. Th/s is the great picture upon which the Famous comedian has worked a whole year. reels of Joy. 28 AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 28