van je vandaan aan de bar staat te pimpelen. Driftig nippend, rokend en nakaartend over de zojuist gespeelde wedstrijd. Erdogan vergelijkt het design van de Ajax- perskamer in zijn stuk (met als kop 'Claustrofobie bij Ajax?') zelfs met een Grand Café, doelend op de immens grote bar. Een treffende vergelijking en, eerlijk is eerlijk, de sfeer aan de Ajax-bar is vaak te vergelijken met die in een café. Want ook in de Ajax-perskamer komt het voor dat je gesprek wreed wordt verstoord door het overbekende 'Dames en heren, het is tijd voor de laatste ronde'. Maar zolang iedereen zich gedeisd houdt en de stressfactor laag is, hangt er juist een aangenaam sfeertje. Zeker tijdens internationale thuiswedstrijden, zoals recentelijk tegen Real Mallorca of tijdens de interland Nederland - Brazilië. Heel leuk, al die drukke Brazilianen, die per persoon met meerdere recorders hun quotes verzamelen. Eén van hen, een wat oudere man en uitgedost in de Braziliaanse kleuren, wordt bij zijn (wat late) binnenkomst zelfs persoonlijk begroet door de Braziliaanse bondscoach Luxemburgo. De Nederlandse mediavertegenwoordigers lachen vergenoegd om de hectische taferelen en wachten ondertussen rustig op de komst van Frank Rijkaard, die voor de zoveelste keer moet uitleggen waarom Nederland gelijk heeft gespeeld. Als Rijkaard binnenkomt, zie ik op zijn gezicht - hoe groot zijn natuurlijke uitstraling ook is - dat hij zich niet helemaal op zijn gemak voelt. Misschien komt dat wel door de kleine persruimte, denk ik bij mezelf. KNVB-voorlichter Rob de Leede vertaalt sommige frases naar het Engels, maar doet dit af en toe wel erg vrij. Eenmaal grijpt Rijkaard in en zegt dat hij wat anders heeft gezegd. De Leede wordt wat onrustig door de correcties van Rijkaard en herinnert zich bij een volgende vraag zelfs helemaal niet meer wat Rijkaard eigenlijk gezegd heeft. De bondscoach zelf zegt het ook niet meer te weten. Er wordt wat gelachen om deze merkwaardige AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 239

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 239