Ed van Thijn Sparta. Een niet onbelangrijke partij in het grote spel, maar nog lang geen industrie. Het was een club, waar vriendschap heerste; een club, waar het café verderop dienst deed als kantine. Het was mijn clubje, een bedrijf dat dingen deed die in mijn belangstellingssfeer lagen. ID&Dtv is meer PSV. Grote aandeelhouders, grote doelstellingen. Een "corporate" organisatie. Maar ja, ik ben niet "van het corporate". Voetbal was vroeger geen business, televisie was dat ook niet. De conclusie is dus de tijd van Harry de Winter is voorbij. Ik ben daar licht sentimenteel over. Mijn wortels liggen in het "leuk samen een programma maken". Een televisieproductie was iedere keer gezellig op schoolreisje gaan. Aan de andere kant: het bestaat niet meer dat je alleen programma's maakt die je zelf mooi vindt. Ik stel vast dat er in deze tijd geen ruimte meer is voor een Harry de Winter achtig tv-productiebedrijf. Niet op deze schaal tenminste.' WINTHMÖHqEN (ook: wintertrek) 'Ik ben gevormd door de jaren zestig. Ik ben nog steeds idealist. Ik ben wat sommigen noemen "rijk". Maar ik wil wel wat met dat geld doen. Ik heb een stichting die allerhande zaken financiert die "mooi", "goed" of "zinnig" zijn. Variërend van financiële steun aan kankeronderzoek tot beurzen voor getalenteerden of geld voor projecten die de contacten tussen de Palestijnen en Israëliërs verbeteren. Met een clubje gelijkgezinden financier ik ook "breed-culturele", Amsterdamse projecten. Zoals ik ooit ben begonnen met De Kring, zo heb ik ook ooit geld gestoken in Restaurant Amsterdam. Nu steunen we de bioscoopzaal die in de Westergasfabriek is gekomen.' WINTmiAS (ook: winterlicht, winterkost 'IDtv, zoals ik dat gedurende twintig jaar heb geleid, was Heerenveen, Willem II, week Stilstaan bij een eeuw Ajax Zijn liefde voor Ajax heeft niet geleden onder zijn ambtstermijn als burgemeester van Amsterdam. Ed van Thijn heeft de zware onderhandelingen met de F-side achter zich gelaten en brengt de wedstrijden in de ArenA tegenwoordig in alle rust door - gezeten naast zijn collega's van de ledenraad. 'Ajax staat bij mij zeer hoog op de ranglijst. Na mijn privé-leven en arbeidsvreugde komt de club op een goede derde plaats. Ik maak al vijftig jaar alle wedstrijden van Ajax mee. De mooiste momenten? Oh, dat zijn er zoveel. Het debuut van Johan Cruijff, de wedstrijd Ajax - Liverpool in de mist en de euforie daaromheen, de magistrale kopballen van Rinus Michels in de jaren vijftig... En een zeer favoriet moment is natuurlijk Wenen, het behalen van de Europa Cup. Ik heb alle hoogte- én dieptepunten meegemaakt. Of het mij raakt? Ik kan nog steeds wakker liggen van een nederlaag. Ik behoor tot de Ajax-fanatici die een slechte week overhouden aan een slechte wedstrijd. Het is mij met de paplepel ingegoten. Ik ging al met mijn vader naar Ajax en dan hecht je je aan een club. Ajax heeft altijd, op een paar recente misstappen na, buitengewoon aantrekkelijk voetbal gespeeld. Je kijkt er altijd naar uit, wie de tegenstander ook is. Ik kan me echt dagenlang op een wedstrijd verheugen. Het eeuwfeest is voor mij lang niet zo belangrijk als een wedstrijd, hoe oneerbiedig dat ook klinkt. Het is leuk wanneer iemand honderd wordt, maar of Ajax nu 99 of 100 is, het gaat erom dat ze deze week goed spelen.' Tekst: Pauline Blom, foto: Louis van de Vuurst, 230 AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 230