hoorde eerder bij de niet-katholieken, bij de protestanten dus. Als niet-katholiek meldde je je in de jaren vijftig niet aan bij een voetbalclub. Voetbal was een sport voor de katholieke arbeider. Protestanten, in Oss veel meer behorend tot de middle classdeden aan hockey. Als jongetje voetbalde ik op straat. Ik wilde altijd keeper zijn. Frans de Munck en Piet Kraak waren mijn favorieten. Ik heb ze nooit zien spelen, ik kende hun namen van de radioverslagen van Nederland - België. Pas in 1966, na m'n eindexamen middelbare school, kregen we tv thuis. Tot een jaar of drie geleden was ik één keer in een stadion geweest. In 1963 logeerde ik bij een vriendje in Rotterdam. Zijn ouders namen me mee naar de Kuip; Feyenoord tegen Tottenham Hotspur was het, meen ik. Heel opwindend, voor zover ik het me herinner. Ik ben nu vier keer in de ArenA geweest. De stilte in zo'n groot stadion irriteert me mateloos. Ik ben gewend om naar voetbal op tv te kijken. Alle geluid op tv is versterkt. Je hoort op tv het schoppen tegen een bal, je hoort het publiek. Omdat het in een stadion zo stil is, verslapt mijn aandacht. En net als er wordt gescoord, zit ik ergens anders naar te kijken. Ik ben totaal ongeschikt voor voetbal. Komt bij dat Ajax in de vier keer dat ik ben geweest, ook nog eens alle keren verloor. Ik ga niet meer.' WINTERKONING (ook: wintervoorraad, winterarbeid, wintertarief) 'Winterkoninkje, zo heten die vogeltjes toch? O geld..., nou, wat ik verdien gaat niemand een reet aan. Ik doe er niet geheimzinnig over, alleen: ik praat niet over geld. Ik heb mijn belang in IDtv verkocht aan de beursgenoteerde bedrijven Chrysalis en VNU. Daar heb ik goed aan verdiend. Punt.' WINTERED? (ook: winteropruiming, winteruitverkoop, winterslaap 'Je moet op je hoogtepunt stoppen. Ik heb twintig jaar in Hilversum rondgelopen om mijn programma's te verkopen. Afgelopen voorjaar heb ik me teruggetrokken uit de dagelijkse leiding van IDtv. Ik bemoei me gesternte gesloten, in 1995, toen de club de Champions League won en wereldkampioen werd. Ajax lag zo goed in de markt, dat Veronica wel een wekelijks tv-programma rond de club wilde. Vanaf de eerste uitzending zat Ajax in de gehaktmolen. Binnen een paar maanden was het van het scherm.' WINTERAVONPVERmiNd (ook: wintersport, winterslaap 'Ik ben een joodse jongen. Geboren in 1949, opgegroeid in Oss. In Oss waren er katholieken en protestanten. Ons gezin 'Als IDtv de voetbalrechten had gekregen, dan waren de verhoudingen nu wat evenwichtiger geweest. Het heeft me pijn gedaan. Ik ben een goede verliezer, maar ben allergisch voor manipulatie' AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 227

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 227